Kulisy a opony Jos. Platzera
DomůHistorieDivadélkoKulturaExpoziceKongresové centrumAkceKontaktUNESCO

 

   Josef Platzer se narodil roku 1751 v Praze, kreslit se učil u pražského malíře Františka Wolfa. V roce 1774 vstoupil na vídeňskou akademii výtvarných umění. V roce 1781 byl povolán do Prahy, aby namalovl dekorace pro Nosticovo divadlo. Když císař Josef II. za své návštěvy v Praze tyto dekorace uviděl, objednal u Platzera podobné kulisy pro vídeňské dvorní divadlo a později i pro tamní divadlo u Korutanské brány. Platzer tak od roku 1786 působil převážně ve Vídni; za Leopolda II. byl jmenován dvorním divadelním malířem a za Františka II. byl povýšen na komorního malíře. Pro obě vídeňská divadla vytvořil Platzer až do roku 1806 velký počet dekorací pro různé hry, mezi jejichž tvůrci se objevují zejména v té době oblíbení autoři Salieri, Kotzebue, Iffland a Ziegler. V pražských dekoracích Nosticova divadla došlo roku 1787 ke světové premiéře Mozartova "Dona Giovanniho". Josef Platzer zemřel ve Vídni v roce 1810.

   Litomyšlský soubor Platzerových dekorací je tak početný, že dovoloval velmi široký výběr inscenačních možností. Početně nejsilnější skupinou je několik okázalých slavnostních sálů a elegantních pokojů. Exteriéry nejsou sice zastoupeny v tak hojném počtu jako interiéry, ale i zde mohl soubor dekorací vyhovět značným inscenačním nárokům.

   Platzer namaloval pro litomyšlskou scénu dvě opony, obě s architektonickou tématikou. Na první je zobrazen uprostřed okrouhlé kolonády antický chrám a na druhé se otevírá pohled sloupovou předsíní do palácového nádvoří. Obě připomínají spíše prospekty scén než opony, které ve své době zpravidla znázorňovaly alegorické výjevy.

 

Gotický sál

Kabinet
Měšťanský pokoj
Gotický sál
Kabinet
Měšťanský pokoj


Selská světnice
Městská ulice
Žalářní nádvoří
Selská světnice
Městská ulice
Žalářní nádvoří


   

[ Domů ] Historie ] [ Divadélko ] Kultura ]Expozice ]Kongres ] [ Akce ] Kontakt ] UNESCO ]