Městská knihovna Litomyšl sídlí v budově staré radnice přímo v centru města na Smetanově náměstí. Své služby nabízíme ve třech odděleních - pro dospělé, děti a v čítárně. Půjčujeme nejenom knihy, ale i časopisy, mapy a zvukové knihy. Zvlášť rozsáhlý máme fond regionální literatury a literatury o regionálních osobnostech. Dále nabízíme přístup k Internetu, barevný i černobílý tisk a kopírovací služby. Také pořádáme řadu kulturních a vzdělávacích akcí pro veřejnost i školy. Od roku 2007 organizujeme Litomyšlskou univerzitu 3. věku a kurzy trénování paměti, pro seniory jsme založili Klub astronomů, Turistický klub a Klub historiků. Pravidelně připravujeme akce pro Rodinné centrum a pro klienty denního stacionáře Ruka pro život o.p.s..

Aktuality

 • Čtenářské a jiné placky

  13.8. 2015

  Udělejte si radost a kupte sobě nebo svým známým placku, nabídka je pestrá a každý si určitě vybere. Podpoříte naši knihovnu a dáte ostatním vědět, jak (moc) čtete...

 • Angličtina i o prázdninách

  6.8. 2015

  V anglickém jazyce se můžete zdokonalovat i během letních prázdnin, třeba četbou knih v originále, které si můžete vypůjčit v litomyšlské knihovně. Seznam knih se vyfiltruje v online katalogu po zadání "XA" do pole signatura svazku. Vybírat můžete ze 400 titulů.

 • Knihy a časopisy na plovárně

  17.7. 2015

  Ode dneška si můžete na litomyšlské plovárně vypůjčit časopisy nebo koupit za pětikačku knížky. Obojí vám může zpříjemnit chvíle mezi koupáním. Věříme, že o tuto novou nabídku knihovny bude v létě zájem.

 • Průvodce a mapy na vaše cesty a výlety

  13.7. 2015

  Pokud se v létě chystáte na cesty, ať už po vlastech českých nebo do zahraničí, můžete si vypůjčit nejrůznější průvodce a mapy. K vyhledávání použijte náš online katalog. Šťastnou cestu a dobrý návrat vám přejí litomyšlské knihovnice.

 • Změna otevírací doby knihovny

  1.7. 2015

  Od 1. července má litomyšlská knihovna změněnou otevírací dobu tak, jak je nyní uvedeno na našich webovýzch stránkách.

Jednorázové akce

 • Prodej knižních darů a vyřazených knih

  01.09.2015 - 09:00 - 16:00

  Začátek školního roku si můžete zpříjemnit nákupem knih, časopisů a map za velmi nízké ceny. Prodej nevyužitých knižních darů a vyřazených knih jak pro děti, tak dospělé se uskuteční v úterý 1. září od 9.00 do 16. 00 na podsíni před knihovnou. V případě špatného počasí se akce nekoná.

   

Cykly akcí

Kromě jednorázových akcí uvedených výše pořádáme také různě zaměřené cykly akcí. Informace o jednotlivých setkáních najdete na stránkách cyklů.

 • Litomyšlská univerzita pro prarodiče a vnoučata aneb "Hrabeme" se v historii

  16.05.2015 - 10:00 - 10.10.2015 - 13:00

  Chcete strávit více času se svými vnoučaty? Hledáte nějaký společný program? Možná jste už slyšeli o Experimentální univerzitě pro prarodiče a vnoučata, která probíhá v Praze a Havlíčkově Brodě. Podobný program připravila Městská knihovna Litomyšl a Regionální muzeum v Litomyšli. Tématem letošního roku je archeologie.

  Začínáme v sobotu 15. května.

  Více v příloze :-)

  litomyslska_univerzita_pro_prarodice_a_vnoucata_-_clanek.pdf
 • Litomyšlská univerzita 3. věku - pobočka Univerzity 3. věku při Univerzitě Pardubice

  24.09.2015 - 14:30 - 03.12.2015 - 18:00

  Litomyšlská Univerzita 3. věku se od akademického roku 2015/2016 stává pobočkou Univerzity 3. věku při Univerzitě Pardubice.

  U3V jsou součástí celoživotního vzdělávání, poskytují seniorům vzdělání na nejvyšší možné (univerzitní) úrovni. Vzdělávání má charakter osobnostního rozvoje, ne profesní přípravy a nezakládá tak nárok na vysokoškolský titul.

   Studium na Univerzitě 3 věku při Univerzitě Pardubice, pobočka Litomyšlská Univerzita 3. věku(LU3V) je určeno lidem od 50 let. Maturitní zkouška je pro studium v rámci této formy celoživotního vzdělávání výhodou, není ale podmínkou. Přijetí ke studiu není také vázáno na žádné přijímací zkoušky.

  Podmínkou přijetí ke studiu je odevzdání vyplněné přihlášky a zaplacení školného – 200,- Kč za semestr. Program zimního semestru: „Nové objevy ve starém Egyptě“ (podrobnosti najdete v příloze)

  podzim_2015_.pdf, prihlaska_-_nova.pdf