Městská knihovna Litomyšl sídlí v budově staré radnice přímo v centru města na Smetanově náměstí. Své služby nabízíme ve třech odděleních - pro dospělé, děti a v čítárně. Půjčujeme nejenom knihy, ale i časopisy, mapy a zvukové knihy. Zvlášť rozsáhlý máme fond regionální literatury a literatury o regionálních osobnostech. Dále nabízíme přístup k Internetu, barevný i černobílý tisk a kopírovací služby. Také pořádáme řadu kulturních a vzdělávacích akcí pro veřejnost i školy. Od roku 2007 organizujeme Litomyšlskou univerzitu 3. věku a kurzy trénování paměti, pro seniory jsme založili Klub astronomů, Turistický klub a Klub historiků. Pravidelně připravujeme akce pro Rodinné centrum a pro klienty denního stacionáře Ruka pro život o.p.s..

Aktuality

 • Sbírka dětských knih

  18.11. 2015

  Po celý měsíc, tj. až do 18. prosince můžete přinášet do litomyšlské knihovny ať nepotřebné nebo i pro tento účel zakoupené dětské knihy do sbírky pro dětský domov v Poličce. Naučte své děti pomáhat těm, které nemají v životě takové štěstí a bezpečný domov s tátou a mámou po boku...

 • Nejlepší knihy dětem

  18.11. 2015

  Česká sekce IBBY a Komise pro dětskou knihu SČKN připravila pro knihovníky, knihkupce, ale i učitele a rodiče, kteří chtějí být informováni o tom, jaké kvalitní dětské  knihy vycházejí, katalog Nejlepší knihy dětem. Ten se může stát  třeba i Vašim rádcem při výběru knížek pod vánoční stromeček...

 • Knihovna je opět otevřena i v neděli

  4.10. 2015

  Od 4.října je litomyšlská knihovna opět otevřena v neděli, a to od 14.00 do 16.00. Na oddělení pro dospělé čtenáře můžete vracet i knihy z dětského oddělení.

 • Soutěž "Karel Čapek nejen dětem"

  3.6. 2015

  V letošním roce uplyne 125 let od narození Karla Čapka a k tomuto výročí jsme připravili cyklus soutěžních otázek. Kromě úkolů z knížek Karla Čapka a jeho bratra Josefa se mohou děti zapojit i do výtvarné či literární části soutěže.
   

  Přílohy: img155.jpg, img156.jpg

Jednorázové akce

 • Lidová architektura Pardubického kraje

  01.12.2015 -
  17:00 - 18:30

  O lidové architektuře našeho kraje přijede opět vyprávět Mgr. Jiří Švec, pracovník NPÚ Pardubice. Věřím, že ti, kteří se účastnili první přednášky, si ani tu druhou nenechají ujít, protože vystoupení Mgr. Švece bylo nejen velmi fundované, ale především plné nadšení pro národopis a snahy předat nám co nejvíce zajímavých podnětů a námětů k přemýšlení o tom, jak žili naši předkové v souladu a harmonii s přírodou.

Cykly akcí

Kromě jednorázových akcí uvedených výše pořádáme také různě zaměřené cykly akcí. Informace o jednotlivých setkáních najdete na stránkách cyklů.

 • Litomyšlská univerzita 3. věku - pobočka Univerzity 3. věku při Univerzitě Pardubice

  24.09.2015 - 14:30 - 03.12.2015 - 18:00

  Litomyšlská Univerzita 3. věku se od akademického roku 2015/2016 stává pobočkou Univerzity 3. věku při Univerzitě Pardubice.

  U3V jsou součástí celoživotního vzdělávání, poskytují seniorům vzdělání na nejvyšší možné (univerzitní) úrovni. Vzdělávání má charakter osobnostního rozvoje, ne profesní přípravy a nezakládá tak nárok na vysokoškolský titul.

   Studium na Univerzitě 3 věku při Univerzitě Pardubice, pobočka Litomyšlská Univerzita 3. věku(LU3V) je určeno lidem od 50 let. Maturitní zkouška je pro studium v rámci této formy celoživotního vzdělávání výhodou, není ale podmínkou. Přijetí ke studiu není také vázáno na žádné přijímací zkoušky.

  Podmínkou přijetí ke studiu je odevzdání vyplněné přihlášky a zaplacení školného – 200,- Kč za semestr. Program zimního semestru: „Nové objevy ve starém Egyptě“ (podrobnosti najdete v příloze)

  podzim_2015_.pdf, prihlaska_-_nova.pdf
 • Trénování paměti pro seniory - pokračovací kurz

  14.10.2015 - 13:30 - 16.12.2015 - 15:00

  Trénování paměti a kreativity pro pokročilé začíná v říjnu. Těšíme se na vás.