Litomysl Zprávy z města záložky a sdílení

Nejmagičtějším místem Česka je Litomyšl

Rozhodla o tom veřejnost v rámci soutěže DestinaCZe 2013. Lázně ducha byly vybrány do finálové pětice v kategorii Genius loci odbornou porotou. Ve své kategorii soupeřily lázně ducha s areálem Kuks, adventní Olomoucí, židovskou čtvrtí a hřbitovem v Třebíči a kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Neratově.

Soutěž probíhala formou hlasování veřejnosti na webové adrese www.destinacze2013.cz. Litomyšlské lázně ducha získaly 13.018 hlasů, adventní Olomouc 10.350 hlasů a areál Kuks s Braunovým Betlémem 9.856 hlasů. Vyhlášení výsledků se konalo v rámci slavnostního večera při příležitosti oslav dvaceti let existence agentury CzechTourism v polovině prosince. Cenu přebíral starosta Litomyšle Michal Kortyš a jeden z duchovních otců myšlenky lázní ducha Jaroslav Vencl. „Děkujeme odborné porotě za nominaci, již ta nás moc potěšila. Děkujeme všem, kteří dali Litomyšli svůj hlas, vážíme si toho a je to pro nás velký závazek do budoucna,“ řekl starosta Michal Kortyš a Jaroslav Vencl dodal:“Přijeďte se do Litomyšle podívat třeba poslední víkend v dubnu na zahájení třetí litomyšlské lázeňské sezóny, jen tak ucítíte to pravé kouzlo lázní ducha. Jsem moc rád, že důležitou roli při vytváření image lázeňského města hraje také radnice, díky, pane starosto.“

Dodejme, že veřejnost mohla hlasovat v pěti různých kategoriích. „Kategorie Fénix zastupovala objekty, které byly „vzkříšeny“ a nyní platí za vyhledávané turistické atrakce. V této kategorii lidé nejvíce hlasovali pro pivovarnictví, vyhrál totiž zámek a zámecký pivovar Chyše,“ sdělila nám Kateřina Čadilová z CzechTourismu a pokračovala: “Rodiče s dětmi bude jistě zajímat výherce v kategorii Zážitek na 1.000 % pro celou rodinu, kde mezi sebou soutěžily zábavné atraktivity. Za nejlepší rodinný zážitek označili hlasující ZOO a zámek Zlín – Lešná. Magická místa byla zařazena do kategorie Genius loci. Jedinečnou atmosférou oplývají místa s dlouholetou tradicí, opředené zajímavými příběhy, jako je právě Litomyšl. Kategorie Trendy destinace byla ve znamení stezek, soutěžily bruslařské, běžkařské, lezecké, vinařské či pivní stezky. A vyhrály ty cyklistické v Rychlebských horách. Místa s kvalitním zákaznickým servisem a příjemným prostředím se utkala v kategorii Cítit se jako doma. Nejlépe oceněným se stala Farma Moulisových,“ uzavírá manažerka projektu.

Soutěže, kterou pořádala agentura CzechTourism, se zúčastnilo 20 tisíc soutěžících. Ti svým oblíbeným destinacím rozdělili více než 170 tisíc hlasů. Více o soutěži na www.destinacze2013.cz.