Litomysl Na duši je Litomyšl záložky a sdílení

Prožívejte každou minutu roku 2019 naplno!

květen

01.05.2019 - 30.09.2019 • Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže

Andělé na návrší

Expozice sakrálního umění ze sbírek královehradcké diecéze. Malby a sochy jsou vystaveny na emporách chrámu Nalezení sv. Kříže. Z expozice je úžasný výhled na interíér barokní památky a vrámci vstupu se návštěvník dostane i na ocelovou lávku pod klenbou kostela. Otevřeno: květen-září denně 10:00-18:00, duben a říjen pouze víkendy a svátky 10:00-16:00

umělecká  moderní  


06.05.2019 - 13.05.2019 • Různá místa v Litomyšli

Majáles litomyšlských studentů 2019

Litomyšlští studenti jako každoročně přivítají jaro svými slavnostmi Majáles. Opět se chystá řada kulturních a sportovních akcí, ve kterých si studenti litomyšlských středních škol zasoutěží a hlavně se společně pobaví. Majáles startuje v pondělí akcí Májomyšl race. V úterý projde městem průvod masek a večer se uskuteční volba Miss Majáles. Studenti i veřejnost si užijí sportovní akce, rockovou noc i volbu Missáka.

sportovní  přátelská  lákavá  


11.05.2019 • Regionální muzeum v Litomyšli

Barbaři naživo

Celodenní akce navazuje na unikátní výstavu „Barbaři v pohybu“. Součástí sobotního programu budou i komentované prohlídky této výstavy, která představuje život Germánů v době římské na pomezí Čech a Moravy a jejich kontakty s římským světem. Chcete vědět, jak žili Germáni na našem území v prvních stoletích našeho letopočtu? Pak si akci nenechte ujít. Potkáte se tu s mnoha „barbary“ a budete moci obdivovat jejich oděvy, zbraně, běžné denní práce jako je např. tkaní textilu či pozorovat přípravy na žárový pohřeb. Sami si vyzkoušíte mnohé činnosti nebo nakoupíte na germánském tržišti.

historická  


17.05.2019 - 24.05.2019 • Okrasné a ovocné školky Litomyšl

Májová výstava

Výstava květin, převážně rhododendronů a azalek. Prodej rostlin, aranžovaná expozice a prohlídka ukázkového arboreta.

kvetoucí  


18.05.2019 - 19.05.2019 • Různá místa v Litomyšli

Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové

Gastronomické slavnosti Magdaleny Dobromily Rettigové

gurmánská  lákavá  


18.05.2019 • Dům U Rytířů

Zapleť se s uměním: Loutky

Výtvarná dílna. Vyrobte si miniaturní prstové loutky z plstěné látky a zahrajte si s nimi doma divadlo! A že vám to přijde příliš jednoduché? Odvážnější mohou vyzkoušet i druhou variantu pro kutily – z připravených dřívek a klacíků si pomocí vrtačky a motouzu sestavíte pohyblivou loutku – a to bude teprve divadlo! Vstupné: 30 Kč

umělecká  


24.05.2019 • Různá místa v Litomyšli

Noc kostelů

Možnost návštěvy všech sedmi litomyšlských kostelů, doprovodný program. Společné ekumenické otevření Noci kostelů se uskuteční od 17:00 ve hřbitovním kostele sv. Anny. Vedle komentovaných prohlídek kostelů se můžete těšit i na koncerty, výstavy, divadelní vystoupení či dílny a na modlitební ztišení.

tajemná  lákavá  


30.05.2019 • Dům U Rytířů

Večer s galerií: Ilustrace se Zdenkou Kudrnovou

Zdenka Kudrnová, mladá a talentovaná ilustrátorka zabývající se ve své aktuální tvorbě tematikou litomyšlských zákoutí, věnuje celý večer milovníkům kreativity. Galerie se tak na okamžik promění v improvizovaný ateliér, během něhož se účastníkům k jejich vlastní tvorbě stanou inspirací celé cykly komorních kreseb města Litomyšl od Karla Liebschera, Karla Vika, Karla Šťastného a dalších. V průběhu večera umělkyně představí nejen svou tvorbu, ale podělí se i o své tvůrčí zkušenosti a účastníky provede celým procesem tvorby kresleného obrazu. Vstupné: 40 Kč / 20 Kč studenti a senioři / děti do 18ti let zdarma

umělecká  Akce v tomto měsíci probíhající


10.02.2019 - 12.05.2019 • Regionální muzeum v Litomyšli

Barbaři v pohybu

Život Germánů v době římské na pomezí Čech a Moravy. Výstava prezentuje nejnovější archeologické poznatky o klíčových lokalitách z doby římské v našem regionu.

historická  lákavá  


13.04.2019 - 02.06.2019 • Dům U Rytířů

Litomyšl, Litomyšl, Litomyšl!

Litomyšl jako místo inspirace představí výstava děl výtvarných umělců, jež se v Litomyšli nenarodili, ani trvale nežili, ale její kouzlo a atmosféra jim učarovala natolik, že v tomto městě a jeho okolí hledali podněty pro svoje práce. Pozornost bude věnována dílům na papíru – grafikám a kresbám – jejichž komorní provedení umožňuje vyniknout poetické kráse litomyšlských zákoutí, ale i jejím hlavním dominantám. Díla Karla Liebschera (1851–1906), Karla Vika (1883–1964), kteří Litomyšli a jejímu okolí zachytili v celých cyklech svých kreseb, budou doplněna o práce autorů, jimž se toto město stalo příležitostnou inspirací – Jan Čárt (1885–1943) či František Kobliha (1877–1962) a další (František Tavík Šimon, Adolf Kašpar, Jan Honsa). Prezentována budou především díla ze sbírek Městské galerie Litomyšl, veřejnosti tak bude představena další, doposud málo známá část fondu litomyšlské galerie.

umělecká  lákavá  


28.04.2019 - 29.09.2019 • Městská obrazárna ve II. patře zámku

Městská obrazárna

Stálá expozice představuje více než 150 nejcennějších obrazů sbírky města, zaměřené na české výtvarné umění 19. a 20. století. Setkáte se zde s vysoce ceněnými pracemi Emila Filly, Antonína Procházky, Jana Zrzavého, Václava Špály, Otakara Kubína, Františka Tichého aj. Zastoupena jsou také díla umělců spjatých s Litomyšlí a jejím okolí, kteří svým významem mnohonásobně přesáhli hranice regionu – Julius Mařák, Antonín Dvořák, Max Švabinský, Olbram Zoubek či Václav Boštíka. Vystoupejte proto do 2. patra litomyšlského zámku a prožijte neskutečný příběh galerie malého města východních Čech, která dokázala vytvořit kolekci děl mimořádné kvality, a to i díky velkorysé podpoře mnoha jejích mecenášů. Netradiční koncepce expozice vás seznámí nejen s vystavenými díly, ale i dějinami regionu a také s nejvýznamnějšími mecenáši galerie. Vystoupejte proto do 2. patra litomyšlského zámku a prožijte neskutečný příběh galerie malého města východních Čech, která dokázala vytvořit kolekci děl mimořádné kvality.

umělecká  © 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty