Litomysl Na duši je Litomyšl záložky a sdílení

Prožívejte každou minutu roku 2019 naplno!

duben

05.04.2019 - 12.04.2019 • Okrasné a ovocné školky Litomyšl

Jaro začíná

Výstava tematicky zaměřená na jarní rostliny, první kvetoucí s provázáním na Velikonoce.

kvetoucí  


06.04.2019 - 22.04.2019 • Státní zámek Litomyšl

Múzy mezi květinami

Květinová výstava v renesančních sálech v přízemí zámku. Květinová aranžmá a floristické objekty inspirovány antickými múzami a antickým uměním. Každý otvírací den se konají krátké komentované prohlídky výstavy se začátky vždy v 11:30 a 13:30. Výstava se koná k oslavám 20 let od zápisu zámku v Litomyšli na seznam světového dědictví UNESCO. Vstupné: 80 Kč / snížené 50 Kč

kvetoucí  lákavá  


07.04.2019 • Dům U Rytířů

Šmilauerové - malíři čtyř generací

Závěrečná komentovaná prohlídka výstavou Šmilauerové - malíři čtyř generací v přítomnosti Tomáše Šmilauera st. Vstupné: 40Kč / 20Kč studenti a senioři / zdarma děti do 18 let

umělecká  


12.04.2019 • Dům U Rytířů

Litomyšl, Litomyšl, Litomyšl!

Vernisáž výstavy. Litomyšl jako místo inspirace představí výstava děl výtvarných umělců, jež se v Litomyšli nenarodili, ani trvale nežili, ale její kouzlo a atmosféra jim učarovala natolik, že v tomto městě a jeho okolí hledali podněty pro svoje práce. Pozornost bude věnována dílům na papíru – grafikám a kresbám – jejichž komorní provedení umožňuje vyniknout poetické kráse litomyšlských zákoutí, ale i jejím hlavním dominantám. Díla Karla Liebschera (1851–1906), Karla Vika (1883–1964), kteří Litomyšli a jejímu okolí zachytili v celých cyklech svých kreseb, budou doplněna o práce autorů, jimž se toto město stalo příležitostnou inspirací – Jan Čárt (1885–1943) či František Kobliha (1877–1962) a další (František Tavík Šimon, Adolf Kašpar, Jan Honsa). Prezentována budou především díla ze sbírek Městské galerie Litomyšl, veřejnosti tak bude představena další, doposud málo známá část fondu litomyšlské galerie.

umělecká  lákavá  


13.04.2019 - 02.06.2019 • Dům U Rytířů

Litomyšl, Litomyšl, Litomyšl!

Litomyšl jako místo inspirace představí výstava děl výtvarných umělců, jež se v Litomyšli nenarodili, ani trvale nežili, ale její kouzlo a atmosféra jim učarovala natolik, že v tomto městě a jeho okolí hledali podněty pro svoje práce. Pozornost bude věnována dílům na papíru – grafikám a kresbám – jejichž komorní provedení umožňuje vyniknout poetické kráse litomyšlských zákoutí, ale i jejím hlavním dominantám. Díla Karla Liebschera (1851–1906), Karla Vika (1883–1964), kteří Litomyšli a jejímu okolí zachytili v celých cyklech svých kreseb, budou doplněna o práce autorů, jimž se toto město stalo příležitostnou inspirací – Jan Čárt (1885–1943) či František Kobliha (1877–1962) a další (František Tavík Šimon, Adolf Kašpar, Jan Honsa). Prezentována budou především díla ze sbírek Městské galerie Litomyšl, veřejnosti tak bude představena další, doposud málo známá část fondu litomyšlské galerie.

umělecká  lákavá  


24.04.2019 - 28.04.2019 • Různá místa v Litomyšli

Zahájení 8. litomyšlské lázeňské sezóny

Lázně ducha - lázeňská promenáda, pódia, koncerty, výstavy, ...

lázeňská  přátelská  lákavá  


25.04.2019 • Dům U Rytířů

Večer s galerií: Violoncellistka Dorota Barová

Jedna z výjimečných českých violoncellistek - Dorota Barová hostující v kapele Anety Langerové, známá také jako členka dua Tara Fuki nebo Kuzmich Orchestra, vystoupí v rámci doprovodného programu k výstavě Litomyšl, Litomyšl, Litomyšl!. V průběhu večera představí svůj sólový projekt, ve kterém nejenom hraje, ale i zpívá své autorské písně. Vstupné: 40 Kč / 20 Kč studenti a senioři / děti do 18ti let zdarma

umělecká  


26.04.2019 • Smetanův dům

Blaník - vyprodáno!!!

Divadelní představení uvádí Divadlo Járy Cimrmana. Příčinu silné obliby blanické pověsti v Čechách vidí Cimrman hlavně v zeměpisné poloze naší vlasti. Shodně s Palackým byl si vědom toho, že " jsme tu v Evropě jako zrnko mezi dvěma mlýnskými kameny. Ze západu na nás naléhá imperialismus germánský a z východu nás drtí rozpínavost kolosu velkoruského. Není divu, že takto tísněný malý národ hledá sobě ochrany nadpřirozené, a i zázračné, neboť jedině zázrakem lze tu přežít." Vstupné: 350 - 440 Kč (vstupenky na tento pořad jsou již vyprodány!)

umělecká  lákavá  


26.04.2019 • Nedošín

Vítání ptačího zpěvu

Procházka za jarní faunou a flórou. Sraz u vstupu do Nedošínského háje. Můžete využít dopravu MHD z Litomyšle, které pojede zdarma.

kvetoucí  lákavá  


27.04.2019 • Městská obrazárna ve II. patře zámku

Otevření Městské obrazárny

Speciální zahajovací komentovaná prohlídka s historikem Stanislavem Vosykou, při které nebude chybět ani sklenka dobrého vína. Stálá expozice představuje více než 150 nejcennějších obrazů sbírky města, zaměřené na české výtvarné umění 19. a 20. století. Setkáte se zde s vysoce ceněnými pracemi Emila Filly, Antonína Procházky, Jana Zrzavého, Václava Špály, Otakara Kubína, Františka Tichého aj. Zastoupena jsou také díla umělců spjatých s Litomyšlí a jejím okolí, kteří svým významem mnohonásobně přesáhli hranice regionu – Julius Mařák, Antonín Dvořák, Max Švabinský, Olbram Zoubek či Václav Boštíka. Vystoupejte proto do 2. patra litomyšlského zámku a prožijte neskutečný příběh galerie malého města východních Čech, která dokázala vytvořit kolekci děl mimořádné kvality, a to i díky velkorysé podpoře mnoha jejích mecenášů. Netradiční koncepce expozice vás seznámí nejen s vystavenými díly, ale i dějinami regionu a také s nejvýznamnějšími mecenáši galerie. Vystoupejte proto do 2. patra litomyšlského zámku a prožijte neskutečný příběh galerie malého města východních Čech, která dokázala vytvořit kolekci děl mimořádné kvality.

umělecká  


28.04.2019 - 29.09.2019 • Městská obrazárna ve II. patře zámku

Městská obrazárna

Stálá expozice představuje více než 150 nejcennějších obrazů sbírky města, zaměřené na české výtvarné umění 19. a 20. století. Setkáte se zde s vysoce ceněnými pracemi Emila Filly, Antonína Procházky, Jana Zrzavého, Václava Špály, Otakara Kubína, Františka Tichého aj. Zastoupena jsou také díla umělců spjatých s Litomyšlí a jejím okolí, kteří svým významem mnohonásobně přesáhli hranice regionu – Julius Mařák, Antonín Dvořák, Max Švabinský, Olbram Zoubek či Václav Boštíka. Vystoupejte proto do 2. patra litomyšlského zámku a prožijte neskutečný příběh galerie malého města východních Čech, která dokázala vytvořit kolekci děl mimořádné kvality, a to i díky velkorysé podpoře mnoha jejích mecenášů. Netradiční koncepce expozice vás seznámí nejen s vystavenými díly, ale i dějinami regionu a také s nejvýznamnějšími mecenáši galerie. Vystoupejte proto do 2. patra litomyšlského zámku a prožijte neskutečný příběh galerie malého města východních Čech, která dokázala vytvořit kolekci děl mimořádné kvality.

umělecká  Akce v tomto měsíci probíhající


01.11.2018 - 21.04.2019 • Regionální muzeum v Litomyšli

Zimní dětská herna

Oblíbená dětská herna. Nemůžete v zimě na hřiště? Nevadí, přijďte si pohrát k nám. Volné hraní a tvoření v teple muzejního sálu. Možná na vás čeká překvapení!

pohádková  přátelská  lákavá  


10.02.2019 - 12.05.2019 • Regionální muzeum v Litomyšli

Barbaři v pohybu

Život Germánů v době římské na pomezí Čech a Moravy. Výstava prezentuje nejnovější archeologické poznatky o klíčových lokalitách z doby římské v našem regionu.

historická  lákavá  


16.02.2019 - 07.04.2019 • Dům U Rytířů

Šmilauerové - malíři čtyř generací

Výstava představí osobnosti a výtvarnou tvorbu čtyř generací rodiny Šmilauerovy. Za nejvýraznějšího z nich lze považovat Františka Šmilauera (1892–1972), který se narodil v Ústí nad Orlicí, po maturitě na litomyšlském gymnáziu odešel na pražskou akademii výtvarných umění. Po studiích působil jako učitel kresby v Kolíně a Žilině. Po druhé světové válce se vrátil do Ústí nad Orlicí, kde se stal správcem místního muzea. Ve své volné tvorbě často střídal techniky i žánry, věnoval se malbě, grafice i kresbě. Především ve svých grafických pracích se často obracel k motivům Litomyšle, zachytil tak její romantická zákoutí i architektonické detaily. Výtvarné tvorbě se věnují i další členové rodiny – syn Jiří, vnuk Tomáš i pravnuk Tom, jejichž práce budou na výstavě také prezentovány.

umělecká  


30.03.2019 - 22.04.2019 • Zámecké sklepení

Velikonoce v Zámeckém sklepení

Prodejní výstava velikonočních ozdob, workshop zdobení skleněných kraslic, aprílová degustace vín a ovocných moštů. Otevřeno pouze v sobotu a neděli a o velikonočních svátcích. V období od 19. do 22. 4. budou ve sklepení přítomna i živá zvířátka.

umělecká  přátelská  lákavá  © 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty