Litomysl Na duši je Litomyšl záložky a sdílení

Prožívejte každou minutu roku 2019 naplno!

únor

10.02.2019 - 12.05.2019 • Regionální muzeum v Litomyšli

Barbaři v pohybu

Život Germánů v době římské na pomezí Čech a Moravy. Výstava prezentuje nejnovější archeologické poznatky o klíčových lokalitách z doby římské v našem regionu.

historická  lákavá  


16.02.2019 - 07.04.2019 • Dům U Rytířů

Šmilauerové - malíři čtyř generací

Výstava představí osobnosti a výtvarnou tvorbu čtyř generací rodiny Šmilauerovy. Za nejvýraznějšího z nich lze považovat Františka Šmilauera (1892–1972), který se narodil v Ústí nad Orlicí, po maturitě na litomyšlském gymnáziu odešel na pražskou akademii výtvarných umění. Po studiích působil jako učitel kresby v Kolíně a Žilině. Po druhé světové válce se vrátil do Ústí nad Orlicí, kde se stal správcem místního muzea. Ve své volné tvorbě často střídal techniky i žánry, věnoval se malbě, grafice i kresbě. Především ve svých grafických pracích se často obracel k motivům Litomyšle, zachytil tak její romantická zákoutí i architektonické detaily. Výtvarné tvorbě se věnují i další členové rodiny – syn Jiří, vnuk Tomáš i pravnuk Tom, jejichž práce budou na výstavě také prezentovány.

umělecká  


23.02.2019 • Smetanovo náměstí

Mezinárodní den průvodců - prohlídky města

Komentovaná prohlídka města s překvapením. Začátek prohlídky je před informačním centrem na náměstí. Účastníci se podívají i do míst, která nejsou běžně přístupná. Prohlídka trvá 2 hodiny.

historická  lákavá  


24.02.2019 • Smetanův dům

Zpíváme a tančíme s Míšou: Lesní království

Míša Růžičková se svojí písničkovou šou přináší zábavu pro naše nejmenší diváky. Představení je vhodné pro děti od 2 let. Vítáni jsou i menší diváci, ale doporučujeme rodičům, zvážit, zda se budou jejich děti cítit stejně dobře i v cizím prostoru s hlasitější hudbou, jako doma při sledování písniček v televizi, kde to znají. Vstupné: 150 Kč, děti do 2 let zdarma (předprodej v IC Litomyšl, tel. 461 612 161)

pohádková  


28.02.2019 • Dům U Rytířů

Večer s galerií

Komentovaná prohlídka výstavou Šmilauerové - malíři čtyř generací. V průběhu večera Vás s životními osudy rodiny Šmilauerovy svým poutavým vyprávěním seznámí Tomáš Šmilauer, vnuk Františka Šmilauera, a kurátorka výstavy Zuzana Tomanová. Přijďte a nechte se opíjet uměním ...plnými doušky. Vstupné: 40Kč / 20Kč studenti a senioři / zdarma děti do 18ti let

umělecká  Akce v tomto měsíci probíhající


01.11.2018 - 21.04.2019 • Regionální muzeum v Litomyšli

Zimní dětská herna

Oblíbená dětská herna. Nemůžete v zimě na hřiště? Nevadí, přijďte si pohrát k nám. Volné hraní a tvoření v teple muzejního sálu. Možná na vás čeká překvapení!

pohádková  přátelská  lákavá  


10.11.2018 - 10.02.2019 • Dům U Rytířů

Já jsem... Zdeněk Nejedlý

Výstava. Příběh tragédie jednoho moderního intelektuála. Rozporuplná postava litomyšlského rodáka, českého historika, muzikologa a ministra komunistické vlády, Zdeňka Nejedlého (1878–1962) budí i dnes vášnivé diskuze o jeho názorech, činech i vlivu na českou kulturu. Výstava se pokusí představit Nejedlého život i postoje v kontextu historických událostí, zaměří se na jeho mládí prožité v Litomyšli i na jeho pozdější vztah k tomuto městu, zachycena bude jeho vědecká a profesní dráha, která ho po roce 1945 přivedla až do vysokých politických funkcí, což mu umožnilo výrazným způsobem ovlivňovat dění na poli české kultury, vědy i školství. Výstava, přinášející velké množství archivního materiálu, především dobových fotografií, vznikla ve spolupráci s Jiřím Křesťanem, autorem knihy Zdeněk Nejedlý – politik a vědec v osamění, která získala v roce 2013 první cenu v soutěži Magnesia Litera za literaturu faktu a stala se doposud nejobsáhlejší monografií o životě i díle Zdeňka Nejedlého.

umělecká  historická  © 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty