Litomysl Na duši je Litomyšl záložky a sdílení

Prožívejte každou minutu roku 2017 naplno!

listopad

05.11.2017 - 07.11.2017 • Music Club Kotelna

Mezinárodní festival outdoorových filmů

Mezinárodní festival outdoorových filmů je soutěžní putovní přehlídka outdoorových filmů. Za třináct let své existence se stal ve své podstatě a charakteru největším filmovým soutěžním putovním festivalem nejen v České republice, ale také na světě. Festival je zaměřený na sporty i život s outdoorovou tématikou, na filmy dobrodružné, extrémní, adrenalinové, ale také cestopisné.

sportovní  lákavá  


17.11.2017 - 04.02.2018 • Dům U Rytířů

Díla darem / Významní mecenáši obrazové galerie města - Rodina Albertova

Výstava. Příběh litomyšlské galerie je spjatý s osudem rodiny Albertovy. V roce 1925 MUDr. Bohuslav Albert a jeho sestra Marie Martínková propůjčili městu Litomyšl kolekci obrazů svého děda, malíře a právníka Viktora Faltise, jeho přítele a učitele kreslení Antonína Dvořáka, rodáka z nedalekých Němčic, a práce další výrazných autorů – Julia Mařáka, Aloise Bubáka či Giovanni Paolo Panniniho. Právě tato kolekce se stala základem pro nově vznikající galerijní instituci. Výstava představí nejenom osudy rodiny, jednotlivých malířů, ale především kompletní dar, obsahující díla převážně z 19. století. Návštěvníci tak budou mít možnost nahlédnout do tváří litomyšlských měšťanů, která Dvořák s oblibou portrétoval, ale i do interiérů vesnických stavení, jejichž život jako jeden z prvních malířů žánrů v českém prostředí zachycoval. Půvabné akvarely Viktora Faltise nás přenesou do romantické krajiny v okolí Tiché a Divoké Orlice. Výstava, doplněná o tvůrčí dílnu, zaujme nejenom dospělé, ale i dětské návštěvníky.

umělecká  lákavá  


19.11.2017 • Zámecký pivovar

8. Den medu

Včelaři srdečně zvou na zámecké nádvoří a do prostorných sálů zámku, provoněných nejenom medem, medovinou a včelím voskem, ale také domácí zabíjačkou, řízky a sladkými dobrotami z domácí cukrárny. Mimo kolotoče a zábavných akcí pro děti je připraveno asi 45 trhovců s bohatým sortimentem. Připraven je rovněž bohatý hudební doprovod. Součástí akce bude soutěž místních včelařů o nejlepší med, pozorování živého včelstva v proskleném úle a tvořivé dílny. Pro děti je připravena rovněž poznávací soutěž o včelách se sladkou odměnou, ale zajímavé informace ze života včel třeba zaujmou i dospělé. Program: 9:00 – slavnostní zahájení se starostou města Litomyšle, 9:30 – hudební vystoupení ZUŠ Dolní Újezd, Sbor paní a dívek, 12:00–13:00 – hudební vystoupení ZUŠ Litomyšl, 13:30–14:00 – krátký výstup včelařů, slavnostní zakončení Malé včelařské akademie, od 14:00 – písničkový recitál dua Romana Dostála (piano, zpěv) a Jaroslava Jetenského (kytara) ze skupiny Oboroh. V jednom ze sálů budou permanentně probíhat přednášky s promítáním nejenom pro včelaře: od 9:15 – přednáška Fascinující cesta medu od Ing. Titěry, CSc. z Výzkumného ústavu včelařského v Dole, 12:00–12:15 – přednáška největšího výrobce medoviny pana Greogra z firmy Medovina Hlinsko s názvem Včelí produkty na každý den, 12:50–13:30 – přednáška zástupce firmy Pleva o významu a používání včelí kosmetiky.

gurmánská  přátelská  lákavá  Akce v tomto měsíci probíhající


10.06.2017 - 19.11.2017 • Regionální muzeum v Litomyšli

Letní dětská herna pro malé i velké návštěvníky

Oblíbený muzejní obchod a domeček "budoár" pro princezny, "fintírna", dřevěné kostky, výtvarné tvoření pro malé umělce a mnoho dalšího. Na své si přijdou kluci i holčičky.

pohádková  lákavá  


18.09.2017 - 07.01.2018 • Regionální muzeum v Litomyšli

Pivovarnictví v Pardubickém kraji

Putovní výstava chrudimského muzea se věnuje především pivovarům v kraji za posledních sto let (1913–2013), kdy zde bylo nebo je v činnosti 41 pivovarů. Výstava je doplněna o aktuální informace týkající se Litomyšle – o minipivovaru Veselka, založeném v roce 2013, a o doposud u nás neznámém pivovaru Bajloni, který založili v Bělehradu v druhé polovině 19. století litomyšlští rodáci a který se stal jedním ze dvou největších srbských pivovarů.

gurmánská  historická  lákavá  © 2011 - 2017 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty