Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Kam dnes?


středa 16. října 2019

Aktuality z města

Výsledek soutěže k proměně okolí sochy Z. Nejedlého

Dvanáct návrhů poslali umělci do soutěže vyhlášené městem Litomyšl na proměnu okolí sochy Zdeňka Nejedlého. Autoři s prostorem zamýšleli různé intervence – navrhovali nechat sochu zarůst růžemi, postavit kolem ní vzpomínku na oběti monstrprocesu nebo ji například umístit na otočný podstavec.

5. 9. 2018


Dům dětí a mládeže má od září nové sídlo i název

Budova bývalé ortoptiky nad autobusovým nádražím prošla v minulých letech rekonstrukcí za 15,5 milionu Kč. Od poloviny září v ní bude sídlit Středisko volného času Litomyšl, dříve známé pod názvem Dům dětí a mládeže Litomyšl, jehož zaměstnanci organizují pro děti zájmové kroužky.

5. 9. 2018


Rozšíření bezplatné Wi-Fi sítě ve městě

Ve městě přibyla další lokalita, kde se můžete zdarma připojit na internet. Od srpna funguje síť „Litomysl free“ i v centrální části Smetanova náměstí. Vysílač je umístěný na staré radniční věži a i zde platí standardy litomyšlských Wi-Fi zón. Rychlost připojení je 12 Mbps pro stahování a 3 Mbps pro odesílání dat

5. 9. 2018


Opravy škol a školek přes letní prázdniny

Letní prázdniny už jsou za námi a děti se na začátku září opět vrátily do školních lavic. Za dva měsíce jejich absence se toho v některých školách dost změnilo a řemeslníci přes léto pracovali na opravách tříd, chodeb i fasád. Například na I. ZŠ přes léto udělali rekonstrukci podlahy jedné učebny za 414 tisíc korun.

5. 9. 2018


Rekonstrukce haly Jiskra je u konce

V dubnu letošního roku jsme veřejnost informovali o začátku rekonstrukce Sportovní haly Jiskra. Po necelých pěti měsících jsou práce u konce a řemeslníci v hale zateplili stěny a střechu. Rovněž v hale a sálech na stolní tenis vyměnili osvětlení. Za nutné opravy sportoviště město dalo pět milionů korun.

5. 9. 2018


Mobilní svoz nebezpečného odpadu

Upozorňujeme občany na nadcházející mobilní svoz nebezpečného odpadu, který je naplánován na 17. - 18. 9. 2018. Zbavit se při něm budete moci npaříklad olejů, barev, lepidel, akumulátorů, léků či elektrospotřebičů. Kompletní harmonogram najdete níže.

5. 9. 2018


Nová semínkovna v Litomyšli

... nově i v Litomyšli v Zámeckém informačním centru (Jiráskova 133). Semínkovna je iniciativa, která vznikla na podporu svobodného sdílení osiva, semínkaření a přírodního zahradničení. Cílem je zachovávat a šířit různorodá kvalitní semena.

5. 9. 2018


Enviromentální vyúčtování Litomyšle

Litomyšl obdržela certifikát, který vypovídá o přínosech třídění a recyklace elektrozařízení. Společnost ASEKOL nyní vyčíslila, o kolik elektrické energie, ropy, uhlí, primárních surovin či vody jsme ušetřili ekosystém Země a také o jaké množství jsme snížili produkci skleníkových plynů CO2 nebo nebezpečného odpadu.

5. 9. 2018


Lázeňské víkendové pobyty - výzva pro ubytovatele

Zahájení 7. litomyšlské lázeňské sezóny máme zdárně za sebou a věříme, že od té doby vyléčila Litomyšl již pěknou řádku duší. Jsme si jistí, že heslo „na duši je Litomyšl“ platí celoročně, obracíme se tímto na ubytovatele a další podnikatele s žádostí o sestavení či aktualizaci lázeňských víkendových pobytů.

5. 9. 2018


Pozvání na 80. ročník Memoriálu Karla Podhajského

Ve dnech 28. – 30. září 2018 se koná 80. ročník Memoriálu Karla Podhajského. Jeho uspořádáním byl pověřen Okresní myslivecký spolek Svitavy. Tradičně bude celý memoriál probíhat v Litomyšli – rodišti Karla Podhajského. Centrem bude zámek a jeho bezprostřední okolí.

5. 9. 2018


Výstava Republika československá 1918-1939

Od 24. 9. do 18. 10. 2018 se bude na Toulovcově náměstí v Litomyšli konat unikátní výstava Republika československá 1918–1939. Jde o putovní výstavu, kterou organizuje Akademie věd ČR na základě dotace Úřadu vlády ČR. Má zajímavou formou přiblížit veřejnosti vznik a vývoj Československé republiky

5. 9. 2018


Den pěstounství je svátkem rodiny

V neděli 16.září od 10 do 16 hodin zve Pardubický kraj společně s dalšími partnery pěstounské rodiny do východočeské Litomyšle. Nejen pro ně, ale i pro širokou veřejnost tu na zámeckém návrší připravuje již druhý ročník Dne pěstounství. Rodina jako důležitá životní hodnota a pěstounství k sobě patří.

5. 9. 2018


Zámek 1568 - 450 let od položení základního kamene

29. září – 4. listopad. Výstava k 450. narozeninám litomyšlského zámku – svého druhu ojedinělá a doposud v daném rozsahu nikdy nerealizovaná – představí zámek v širokém úhlu pohledu. Zaměří se na zajímavosti, skutečnosti méně známé či širší veřejnosti dosud zcela utajené.

5. 9. 2018


Mladá Smetanova Litomyšl 2018 bude 20. - 23. září

Litomyšl je významné město na kulturní mapě Evropy nejen pro milovníky opery. Festival Mladá Smetanova Litomyšl přináší každoročně mladým lidem a dalším návštěvníkům pestrý program plný hudby, divadla, tance, filmu a výtvarného umění. A i letos se mají návštěvníci na co těšit.

5. 9. 2018


Festival Den architektury se vrací do Litomyšle

Celorepublikový festival architektury, který nabízí široké veřejnosti poznání především moderních, mnohdy opomíjených objektů netradiční formou, letos probíhá v bezmála devadesáti českých a moravských městech na téma „Architektura společně“ – k připomínce 100. výročí založení Československa.

5. 9. 2018© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty