Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Kam dnes?


středa 12. prosince 2018

Aktuality z města

Litomyšl v mapě kvality života serveru iROZHLAS

Jak se žije v Litomyšli? Podle interaktivní mapy kvality života velice dobře. Litomyšl získala ve velkém srovnání životních podmínek 90 bodů v indexu kvality života ze 100 možných. Model vytvořili datoví novináři serveru iRozhlas se sociologem Danielem Prokopem, agenturou Median a Aspen Institutem.

5. 12. 2018


Vyhodnocení soutěže na údržbu městské zeleně

V červencovém čísle Lilie byla vyhlášena soutěž na podporu údržby zeleně, jejímž hlavním cílem bylo ocenit práci obyvatel města, kteří se nezištně starají o zeleň nacházející se na městských pozemcích. Do prvního ročníku soutěže občané přihlásili celkem sedm příspěvků.

5. 12. 2018


Výsadba cibulovin v centru města

Autobusové nádraží bude příští rok ještě hezčí než doposud. Na začátku listopadu tam odbornice z Holandska pomocí sázecího stroje vysadila 4 tisíce cibulí přímo pod travní drn v délce 40 metrů. Vysázena byla směs tulipánů a narcisů v kombinaci barev červené a bílé, které budou ladit se znakem města Litomyšle.

5. 12. 2018


KOSáci oslnili Zemi vycházejícího slunce

Šest koncertů v deseti dnech, tisíce překonaných kilometrů a hlavně nadšené japonské publikum. Tak by se ve zkratce dalo popsat turné smíšeného pěveckého sboru KOS pedagogické školy Litomyšl v Japonsku. Jeho členové se ve dnech 12. až 23. listopadu představili v Tokiu, Matsumotu, Kjótu a Okajamě.

5. 12. 2018


Poznejte přírodu Litomyšlska

Zajímá vás místní příroda? Pak máte další možnost, jak načerpat informace o místní fauně i flóře a případně si podle získaných znalostí naplánovat zajímavý výlet v okolí Litomyšle. Ve spolupráci města Litomyšl a místního informačního centra vznikla brožura Příroda Litomyšlska od zoologa Lubora Urbánka.

5. 12. 2018


Advent a Vánoce v místních církvích

V této aktualitě Litomyšlanům přinášíme podrobný seznam bohoslužeb místních křesťanských církví v období Vánoc. Upozorňujeme, že místa konání akcí v rámci jednotlivých církví nejsou vždy jednotná, proto, prosíme, pečlivě čtěte zveřejněný seznam s datem a místem konání.

5. 12. 2018


Skauti dovezou do Litomyšle Betlémské světlo

Stejně tak jako každý rok, i letos dovezou skauti do Litomyšle Betlémské světlo. Tento novodobý zvyk se k nám dostal již před 29 lety ze sousedního Rakouska, kde vznikl jakožto poděkování nadaci Světlo ve tmě, která se věnuje zrakově hendikepovaným. Cílem celé akce je spolu se světlem šířit do světa radost a pokoj.

5. 12. 2018


Máte šanci přihlásit se do Tříkrálové sbírky

Další ročník Tříkrálové sbírky se blíží. Všem, kdo se do sbírky letos zapojí jako koledníci a koordinátoři, a také těm, kdo neváhají a jsou připraveni i letos otevřít třeba i v brzkých sobotních hodinách dveře svých domů a domácností a byť jen drobnou částkou přispět na dobrou věc, děkujeme.

5. 12. 2018


Místo svíčky baterku

Používání svíček k osvětlování se v dnešní době podstatně omezilo a zůstalo spíše jako intimní osvětlení při slavnostních chvílích. Svíčky se dnes prodávají ve všech možných velikostech, provedeních a barvách a používají se jako dekorativní předměty.

4. 12. 2018


Otevírací doba městského úřadu přes vánoční svátky

Městský úřad Litomyšl bude přes Vánoce otevřený v pracovních dnech. Své záležitosti tak s úředníky můžete řešit do pátku 21. prosince a pak v období 27. – 28. prosince. Na Silvestra bude městský úřad zavřený, v roce 2019 bude otevřeno od středy 2. ledna.

30. 11. 2018


Novým starostou Litomyšle je Daniel Brýdl

Litomyšl nové vedení. Zvolilo jej zastupitelstvo na ustavujícím zasedání 1. listopadu. Starostou města pro následující volební období je Mgr. Daniel Brýdl, LL.M. (Generace 89), místostarostou Radomil Kašpar (KDU-ČSL). Lídři čtyř nejsilnějších stran domluvili na podmínkách „velké koalice“ na konci října.

24. 10. 2018


Já jsem… Zdeněk Nejedlý

Výstava v Městské galerii Litomyšl reaguje na vlnu emocí kolem sochy komunistického politika, ministra Zdeňka Nejedlého, která od roku 1978 stojí před jednou z místních základních škol. Po sametové revoluci v roce 1989 město sochu neodstranilo, ale připojilo k ní dodatkovou tabulku s následujícím citátem:

7. 11. 2018


Modernizace sterilizace v Litomyšlské nemocnici

Na konci listopadu začala Nemocnice Pardubického kraje modernizovat centrální sterilizaci v Litomyšlské nemocnici. Pracoviště čeká rekonstrukce prostor, a především pak výměna klíčových technologií. Dočasné zastavení provozu však vede i k zastavení provozu na operačních sálech.

28. 11. 2018


Změna dopravy v ulici vedle gymnázia

Upozorňujeme občany na to, že od pátku 16. listopadu bude v ulici vedle gymnázia a speciální školy zavedeno šikmé stání a v této lokalitě také dojde k zjednosměrnění provozu. Zákaz vjezdu bude platit pro řidiče jedoucí ve směru od budovy městského úřadu nahoru na ulici 9. května.

12. 11. 2018


Konečné jízdní řády autobusových spojů

V příloze této aktuality zveřejňujeme konečnou podobu jízdních řádů autobusových spojů. Oproti návrhům, které jste mohli v minulých týdnech sami připomínkovat, můžete ve finálních verzích jízdních řádů najít dílčí změny, zejména v letním a vánočním omezení, případně v drobných posunech spojů.

9. 11. 2018© 2011 - 2018 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty