Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Kam dnes?


středa 21. srpna 2019

Aktuality z města

S logem města se budeme letos potkávat častěji

Město Litomyšl každoročně pomocí dotací podporuje opravy domů, sportovní kluby, kulturní akce či třeba nákupy domácích kompostérů. Od začátku roku 2019 mají příjemci dotací novou povinnost. Podle účelu poskytnuté finanční pomoci jsou povinni prezentovat město jako jednoho ze sponzorů.

6. 2. 2019


Restaurátoři obnovili malby v Očistcové kapli

Tým odborníků z Fakulty restaurování Univerzity Pardubice, který se věnoval vnitřní výzdobě unikátní Očistcové kaple, dokončil restaurování asi 50 metrů čtverečních maleb. Jednalo se již o třetí etapu podobného zásahu uskutečněnou po roce 1990 v kapli náležící k piaristickému chrámu.

6. 2. 2019


Městské hájenky bodují na Booking.com

Městské hájenky ve Strakově, Kozlově a na Budislavi se těší čím dál větší oblibě u turistů. Kromě vzrůstající návštěvnosti, která loni souhrnně dosáhla téměř 1000 klientů, o tom svědčí i ocenění Guest Review Awards 2018 agentury Booking.com. Ta zajišťuje online rezervaci ubytování pro turisty po celém světě.

6. 2. 2019


Vydejte se bílou stopou kolem Litomyšle

Sněhové podmínky v nejbližším okolí Litomyšle běžkařům zatím příliš nepřejí. Městské lesy tedy upravují v rámci možností alespoň přístupové cesty na Kozlovský kopec – „Bulvovku“ ze Strakova a lesní cestu ze Suché kolem Navrátilova rybníčku, a to včetně jejich propojení kolem lesa nad Strakovem a Pazuchou.

6. 2. 2019


Sakurová duše připomíná starou alej

Na ulici 9. května najdete od ledna novou skulpturu, která připomíná starou alej. „Sakurová duše“ je dílem řezbáře Jiřího Janočka, jenž ji vyřezal z kmene původního stromu z tamního stromořadí. Inspiraci pro své dílo hledal v japonské i české kultuře.

6. 2. 2019


Více kontejnerů, více možností pro třídění

U vlakového nádraží se v lednu na žádost obyvatel zveřejněné ve Starostově odpovědně objevily tři kontejnery na sklo, papír a plasty. V Litomyšli tak funguje již 55 stanovišť, v nichž najdete přes 250 kontejnerů na třídění plastů, čirého a směsného skla a papíru.

6. 2. 2019


Díky „Marušce“ můžete hlásit nepořádek již půl roku

Aplikace na hlášení závad Marushka Photo, kterou si můžete zdarma stáhnout z Google Play nebo Apple Store, pomáhá občanům již půl roku. Za tu dobu občané podali přes 80 validních podnětů, které se vyřešily nebo jsou v řešení. Do tohoto čísla nejsou započteny neúplná hlášení či spam.

6. 2. 2019


Podpora obnovy kulturních památek

Ministerstvo kultury vyhlásilo pro rok 2019 dotační program „Podpora obnovy kulturních památek prostřednictvím obcí s rozšířenou působností“. Finanční prostředky v Programu jsou určeny na zachování a obnovu nemovitých kulturních památek, které se nalézají mimo památkové rezervace a zóny, nejsou národními kulturními památkami a nejsou ve vlastnictví České republiky.

6. 2. 2019


Hlídání rychlosti úsekovým měřením na Zahájské

Dopravní komise v lednu doporučila, aby v Zahájské ulici byla radary měřena rychlost 50 kilometrů v hodině, ale bylo zároveň zachováno i snížení rychlosti na 30 kilometrů v hodině. Vedení města bude toto doporučení respektovat a v platnost by mohlo vstoupit již v dubnu letošního roku.

6. 2. 2019


Ve dnech 7. a 8. března bude uzavřena matrika

Upozorňujeme občany na to, že ve čtvrtek 7. března a pátek 8. března bude z důvodu školení pracovnic MěÚ Litomyšl uzavřena matrika. Své pochůzky si proto, prosíme, naplánujte na jiné dny. Děkujeme za pochopení.

6. 2. 2019


Návrh jízdních řádů autobusových linek

V příloze této aktuality zveřejňujeme návrhy jízdních řádů autobusů pro letošní rok. Platné jsou od 3. 3. 2019 do 14. 12. 2019. Své připomínky k němu můžete do 8. 2. 2019 zaslat Mgr. Rostislavu Šimonovi na mail: rostislav.simon@litomysl.cz, případně volejte na číslo 461 653 362.

5. 2. 2019


Zákaz návštěv v krajských nemocnicích

Na základě rozhodnutí generálního ředitele Nemocnice Pardubického kraje Tomáše Gottvalda byl z důvodu počínající chřipkové epidemie vyhlášen zákaz návštěv. Toto opatření platí od úterý 5. února 2019 až do odvolání. Zákaz návštěv se týká všech pracovišť Nemocnice Pardubického kraje.

4. 2. 2019


SŠZAT Litomyšl se pyšní novou unikátní budovou

Na Střední škole zahradnické a technické v Litomyšli byla ve čtvrtek 31. 1. za přítomnosti hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a radního pro oblast školství Bohumila Bernáška slavnostně otevřena nová budova školy pro odbornou výuku včetně moderního skleníku.

4. 2. 2019


Máte známé v Norsku, Lichtenštejnsku či na Islandu?

Město Litomyšl žádá občany o pomoc při hledání kontaktů v Norsku, Lichtenštejnsku a na Islandu kvůli přípravě důležitého projektu. Pokud máte známé v těchto zemích či kontakty na tamní kulturní a vzdělávací instituce, prosíme, ozvěte se Ing. Kláře Hudečkové - klara.hudeckova@litomysl.cz, 720 073 518.

25. 1. 2019


Letošní akce ve znamení 20 let od zápisu na UNESCO

Kalendář akcí na rok 2019 je velmi bohatý. Litomyšl si letos připomíná 20 let od zápisu zámeckého areálu na Seznam UNESCO. Některé akce se proto tomuto výročí budou věnovat. Naplánujte si včas nejen dovolenou - k dispozici je vám oblíbený Kalendář akcí 2019 - na www.litomysl.cz dostupný i elektronicky.

21. 1. 2019© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty