Litomysl Bílou stopou záložky a sdílení

Bílou stopou - běžecké tratě v okolí Litomyšle

Vážení milovníci bílé stopy,
poslední zimy ukázaly, že ani pro Litomyšl není provozování zimních sportů zcela zapovězeno. V minulých letech vzrůstal Váš zájem zejména o úpravu běžeckých stop v bezprostředním okolí města.
Z tohoto důvodu se koncem roku 2011 vedení města rozhodlo zakoupit sněžný skútr LYNX YETI 550  a stopovač SPORT PLUS. Provozováním těchto zařízení byl pověřen odbor městských lesů.
Tento stroj umožní při dostatečné sněhové pokrývce upravit běžecké stopy jak pro klasiku, tak i  pro bruslení.
Na základě zkušeností pracovníků Městských služeb, kteří pro vás  již tuto službu v minulých letech zajišťovali se zapůjčeným strojem a po jednání s vlastníky, resp. uživateli dotčených pozemků, jsme připravili jednotlivé trasy tak, aby pro vás byly co nejdostupnější i na krátká odpoledne pracovních dnů.
Pro přehlednost jsme zvolili barevné označení jednotlivých tras.
Červené okruhy budou upravovány jak pro klasiku, tak i pro bruslení. Jsou umístěny na travnatých plochách, které umožní jejich úpravu i při minimální sněhové pokrývce ( nad 10 cm).
V případě, že napadne alespoň 15-20 cm sněhu, budeme pro klasiku upravovat i okruhy označené zelenou barvou.
Červené a zelené okruhy se budeme v závislosti na klimatických podmínkách snažit připravit tak, abyste je mohli využívat i v průběhu týdne.
Fialovou a modrou barvou jsou vyznačeny trasy do Kozlova. Ty budou upravovány pouze na víkendy, a to pro klasiku.
Oranžový okruh vedoucí od penzionu pana Skřivana na Suché ( s možností parkování), který vede převážně lesem na Kozlov a zpět, bude snad možné upravovat i v období, kdy nebude na volných plochách kolem Litomyšle dostatek sněhu.

Takto navržené trasy nejsou žádným dogmatem a v průběhu sezóny je budeme měnit na základě technických možností, klimatických podmínek a především vašich připomínek.
Vzhledem k tomu, že  jsme v tomto oboru začátečníky, prosíme vás o shovívavost, ale i náměty na to, jak naše služby pro vás dále zlepšovat.
Závěrem mi dovolte popřát vám krásnou zimu strávenou v bílé stopě.

Za kolektiv pracovníků městských lesů Ing. Petr Novák

aktuality

Pro nedostatek sněhu dole a zmrzlý sníh v lese nebudeme na tento víkend stopy upravovat. Bohužel ani výhled na příští týden nevypadá příliš růžově. Srážky v nedohlednu a teploty přes den nad nulou. ...

datum uložení 9. 2. 2017


Okruhy v Osičáku, na Lánech a na Černé hoře jsou upraveny. Sníh je velice měkký a postupně odtává. V tuto chvíli projíždíme okruh Strakov, Suchá, Kozlov. Tam stopa vypadá velice dobře a určitě stojí za to, se v sobotu sklouznout z Kozlovského kopce buď po Bulvovce do Strakova nebo druhou cestou přes Navrátilův rybníček do Suché. Další ochlazení by mělo přijít asi ve středu. Pokud sníh vydrží počítáme s úpravou tratí opět ve čtvrtek a v pátek.

datum uložení 3. 2. 2017


Ahoj, tak tady máme nový nášup. Sněžit by mělo ještě trochu zítra. Tratě kolem Litomyšle upravíme tedy až ve čtvrtek a na Kozlov v pátek.

datum uložení 31. 1. 2017


trasy

A Lány

mapa lokality (formát pdf, velikost 7,87 MB)
červená Za Rasovnou
0,83 km

travnatý, klasika + bruslení

1.Okruh začíná u ovocného sadu za Rasovnou a pokračuje ve směru k suchému poldru, židovskému hřbitovu a podél Kornické cesty zpět k Rasovně.

neupraveno
fialová I. Zahájí - Kozlov
8,46 km klasika Zahájí - Kozlov
2.
Trasa začíná nad Zahájí u Kornické cesty a pokračuje směrem: vodojem, zemědělské družstvo, přes silnici na dolní Němčice, přes pole na silnici Vlkov-Němčice, dále kolem Brlíkova sadu po "Evropské" cestě a loukami směrem na dolní část obce Suchá a dále za mostkem ostře doleva (zelená turistická) a po lesních cestách k hospodě v Kozlově. 
neupraveno
zelená Hlavňov
3,36 km

klasika

2. Okruh začíná nad čtvrtí Zahájí u Kornické cesty a dále pokračuje podél ní směrem na Kornice. U židovského hřbitova se stáčí doprava k Mrštníku a podél polní cesty zpět k silnici na Dolní Němčice. Podél silnice k zemědělské farmě, odtut k vodojemu a zpět na Kornickou.

 

neupraveno

B Černá hora

mapa lokality (formát pdf, velikost 7,87 MB)
červená Drahoška
2,87 km

travnatý, klasika + bruslení

4. Okruh začíná na křižovatce polních cest k Vlkovu a na Suchou za Primátorskou hrází a dále pokračuje podél cesty na Suchou k Drahošce. Odtut k bývalé hospodě na Černé hoře a zpět podél lesa k výchozímu bodu.

neupraveno
modrá Černá hora - Kozlov
6,97 km

klasika

4.Trasa na Kozlov začíná za Primátorskou hrází a pokračuje podle lesa na Černé hoře a silnice do Strakova. Odtud dále za obcí kolem salaše na "Bulvovku" a po ní lesem přes silnici Pazucha - Semanín do Kozlova.
 

neupraveno
světle modrá II - spojka Primátorka - Černá hora 4
0,34 km klasika
neupraveno
zelená Drahoška
5,63 km

klasika

4. Okruh začíná společně s červenou za Primátorskou hrází a pokračuje dále podél obce Suchá nad údolí Končinského potoka a odtud do Strakova. Ze Strakova podle silnice na Litomyšl společně s modrou a dál podle lesa zpět k výchozímu bodu.

neupraveno

Kozlovská hájenka

světle modrá III - odbočka ke Kozlovské hájence
0,00 km

klasika

Odbočka začíná na konci "Bulvovky" a umožní pokračování trasy podle Kozlovské hájenky  až na Kozlovský kopec, a to bez ztráty převýšení.

neupraveno

Stará plovárna

fialová II Stárá plovárna - Kozlov
7,61 km

klasika Stará plovárna - Kozlov

3.Trasa začíná na hrázi Hlubokého rybníka a pokračuje za Vlkovem přes pole směrem k silnici na Němčice. Zde se u sadu spojuje s variantou fialová I a společně pokračují kolem Brlíkova sadu po "Evropské" cestě a loukami směrem na dolní část obce Suchá a dále po lesních cestách k hospodě v Kozlově. 

neupraveno
světle modrá I - spojka Stará plovárna - Černá hora 4
1,12 km klasika
neupraveno

Suchá

oranžová Suchá - Kozlov
11,14 km

klasika

5. Okruh začíná na Suché u penzionu pana Skřivana (velké parkoviště, otevřeno téměř nepřetržitě). Odtud pokračuje po silnici na dolní konec obce, kde se napojuje na fialovou trasu (zelená turistická) do Kozlova. Na Suchou se vrací souběžně s modrou po " Bulvovce" a přes Strakov. 

neupraveno

© 2011 - 2018 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty