Litomysl Moderní historické město záložky a sdílení

Portmoneum láká na novou expozici

Od soboty 25. března mohou lidé opět navštívit Portmoneum – Museum Josefa Váchala, které v uplynulých měsících doznalo výrazných změn. Na návštěvníky čeká zbrusu nová expozice „otců zakladatelů“ a podívat se mohou i do dříve nepřístupné zahrady, kde mimo jiné nově funguje minikavárna.

Historickou budovu, již zdobí unikátní malby na stěnách i nábytku od Josefa Váchala z 20. let 20. století, koupil ke konci roku 2016 Pardubický kraj za 15 milionů korun od dědiček původního majitele Ladislava Horáčka. Už tehdy byla avizována řada změn, k nimž mělo dojít pod dohledem Regionálního muzea v Litomyšli, které pro Pardubický kraj kulturní památku spravuje. Během zimy se nakonec podařilo všechny plány realizovat. „Zvládli jsme udělat slaboproudé instalace, nainstalovat požární hlásiče a zadali jsme také vypracování odborných posudků na stav budovy a maleb. Potěšilo nás, že výsledky dopadly pozitivně a malby jsou ve velice dobrém stavu. K posledním restaurátorským pracím na nich došlo relativně nedávno – v roce 2009 a další by se měly dělat zhruba po 15 letech,“ uvedl k zimním úpravám René Klimeš, ředitel Regionálního muzea v Litomyšli. Ještě výraznějších změn doznala nabídka turistických služeb. Kromě díla Josefa Váchala na návštěvníky čeká nová expozice, v níž se mohou seznámit nejenom s tímto výtvarníkem, ale i s bývalými majiteli budovy Josefem Portmanem a Ladislavem Horáčkem, který tuto památku na začátku 90. let koupil v dezolátním stavu od Národní galerie, kompletně ji opravil a v roce 1993 v ní otevřel Portmoneum – Museum Josefa Váchala. Na vzniku nové expozice se podílely Památník národního písemnictví, Národní muzeum, Moravská galerie v Brně a Regionální muzeum v Litomyšli.

Návštěvníci se také mohou nově podívat do dříve nepřístupné zahrady. Tam najdou například cameru obscuru, což je předchůdce fotoaparátu a zařízení, které dříve využívali malíři při tvorbě uměleckých děl. Novinkou je i minikavárna, kterou budou moci návštěvníci Portmonea využívat v turistické sezoně. Slavnostní zahájení turistické sezony se v Portmoneu uskutečnilo v pátek 24. března za účasti řady významných osobností, do Litomyšle za tímto účelem dorazil i hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. „Portmoneum je jednoznačně unikátním dílem nejen v rámci Pardubického kraje, ale celé České republiky a má velký kulturní význam. Nejenže jsou tyto malby jedinečné na pohled, ale také mají určitou logiku a hloubku. Teprve díky Ladislavu Horáčkovi se staly také ohromnou turistickou atrakcí. Bylo jasné, že podobně osvícený soukromý majitel a filantrop jako pan Horáček se bude hledat jen těžko, a proto jsem navrhl krajskému zastupitelstvu odkoupení Portmonea. Po převedení do majetku Pardubického kraje jsme od počátku chtěli, aby bylo Portmoneum spravováno Regionálním muzeem v Litomyšli, čímž bude zajištěn další rozvoj této jedinečné památky a já doufám, že začíná další etapa v historii tohoto domu, která ho ještě více otevře naší i zahraniční veřejnosti,“ prohlásil na zahájení hejtman. Při akci došlo i na netradiční vsuvku, přítomní zaseli semínka tabáku,  což byla symbolická vzpomínka na Josefa Portmana. Ten, ačkoliv byl sám nekuřák, tabák v minulosti také pěstoval, protože listy rostliny platil výtvarníkům za jejich práci.

Při zahájení sezony také René Klimeš přítomným hostům prozradil, že zaměstnanci regionálního muzea o Portmoneu v současné době stále bádají. „Pořizujeme rozhovory s lidmi, kteří pamatují dobu, kdy ještě Josef Portman žil. Vyzpovídali jsme například pana Josefyho, který je Portmanovým nevlastním synem a shodou okolností také nejmladší obětí monstrprocesu se skupinou kolem rektora Stříteského z 50. let minulého století. Dále jsme oslovili někdejší konzervátorku památkové péče Alenu Randákovou, restaurátory Jiřího a Vendulu Látalovy, kunsthistorika Jiřího Kašeho, knihkupce Hanu a Luboše Švehelkovy a řadu dalších. Tyto rozhovory by v budoucnu mohly být použity pro potřeby dokumentu,“ vysvětlil ředitel Regionálního muzea v Litomyšli. V současné době také správa Musea Josefa Váchala zvažuje, zda návštěvníkům zpřístupnit podkroví Portmonea.

 

Portmoneum bude pro veřejnost otevřeno v termínech:

duben, říjen: So, Ne 9–12, 13–17, květen-září: Út-Ne 9–12, 13–17.

 

Josef Portman, úředník, soukromý tiskař a sběratel umění, si interiér svého domu nechal v letech 1920–1924 vymalovat a vybavit originálním nábytkem od Josefa Váchala. Na návštěvu Portmonea určitě hned tak nezapomenete. Sytě barevná výmalba stěn, kde se střídají na první pohled nesourodé postavy ďáblů, skřetů a duchů s klasickými křesťanskými motivy nebo odkazy na hinduismus a jiné orientální nauky, má svoji logiku vycházející z Váchalových životních postojů a uměleckých názorů. Portmoneum – Museum Josefa Váchala je dnes unikátní evropskou památkou.

Josef Portman miloval grafickou, malířskou i literární tvorbu svého přítele Josefa Váchala. Jeho obdiv měl vyvrcholit otevřením umělcova muzea pod názvem Váchaleum. Po vydání Váchalova Krvavého románu, kde Portman vystupuje jako škudlivý hrabě Portmon žijící v Portmoneu, se však oba muži rozkmotřili a spolupráce byla ukončena.

Několik let po Portmanově smrti, roku 1975, zasáhl dům blesk a malby byly při požáru téměř zničeny. Díky iniciativě pracovníků památkové péče a místních umělců byl objekt prohlášen kulturní památkou a dostal se do správy Národní galerie. Na lepší časy však Portmoneu svitlo až roku 1991, kdy dům koupil Ladislav Horáček, zakladatel nakladatelství Paseka a další velký obdivovatel Josefa Váchala. Ve spolupráci s restaurátory pod vedením Jiřího Látala a architektem Mikulášem Hulcem proběhly záchranné práce. Pro veřejnost byl dům otevřen 26. června 1993. Váchalova románová vize se tak stala skutečností – dům byl nazván Portmoneum. A jak si přál Josef Portman – vzniklo v něm malířovo muzeum.

 

Bc. Michele Vojáček,
tiskový mluvčí města Litomyšl

vyvěsila Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu MěÚ Litomyšl

datum zveřejnění: 24. 3. 2017
datum aktualizace: 29. 3. 2017
zveřejnil: Bc. Michele Vojáček 


© 2011 - 2018 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty