Litomysl Zprávy z města záložky a sdílení

Cena Města Litomyšle za rok 2002 - rytíři rozdáni

V sobotu 29. března se ve Smetanově domě konal slavnostní večer při příležitosti vyhlášení laureátů za rok 2002. Studentem roku 2002 se stal Josef Kopecký z Technické školy, Sportovcem roku 2002 se stalo ženské družstvo stolních tenistek TJ Jiskra, Podnikatelem roku 2002 byl vyhlášen Michal Kortyš (firma ELKOR). Reliéf rytíře si za Nejlepší kulturní počin roku odneslo Město Litomyšl za zorganizování 4. ročníku Toulovcových prázdninových pátků a Zvláštní cenu za přínos městu získal PhDr. Jinřich Růžička, CSc. Večerem provázel Václav Žmolík a o hudební doprovod se postarala skupina Javory.

Cena Města Litomyšle za rok 2002

- bronzoví rytíři rozdáni

 

Student roku

q     Josef Kopecký  (Vyšší odborná škola a SO škola technická Litomyšl)

Studen oboru Mechanizace a služby, odborná profilace Provoz mechanizace a služby. Jeho zájem o toto zaměření je patrný nejen z vynikajících výsledků, kterých Josef v odborných předmětech dosahuje, ale i z jeho materií práce, kterou připravil k závěrečné obhajobě. Tato práce prezentuje nejmodernější řešení proměnlivého časování ventilových rozvodů použité na vozech BMW modelu 2002 a nabízí i porovnání s jinými druhy ventilových rozvodů s různým stupněm variability časování. Zmíněná práce byla konzultována i s pracovníky servisní sítě BMW v ČR a pro svoje precizní vypracování a aktuálnost byla přihlášeno do letošního ročníku soutěže SOČ. Každoročně reprezentuje školu v matematické olympiádě, v matematické soutěži "Klokan" patří vždy k nejlepším řešitelům. Ve volném čase Josef rád jezdí na motorce, kterou si zároveň sám opravuje a zdokonaluje její vzhled. Baví ho také práce na počítači a pokud mu zbude čas, rád čte. Je pracovitý, houževnatý, přichází s dobrými nápady, iniciativně se ujímá jejich realizace, nevyhýbá se nepopulárním úkolům. 

 

Sportovec roku

q      Jiskra Litomyšl - oddíl stolního tenisu - ženy

Dlouhodobě nejúspěšnějším odvětvím Jiskry je stolní tenis. Ženy A drží již několik let 1. ligu. Rok 2002 končily v sestavě Marta Lněničková, Monika Kovářová, Andrea Bajerová a Martina Šilhánová v první polovině tabulky.

V roce 2002 prvoligové družstvo (Monika Kovářová, Marta Lněničková, Andrea Bajerová, Martina Šilhanová) skončilo v jarní části soutěže na šesté příčce. Na podzim se dokázalo opět vrátit na špici první ligy, což hráčkám zaručilo možnost bojovat o postup do extraligy. Tato sezóna končí v dubnu 2003. V záloze je také velmi kvalitní béčko, ze kterého některé hráčky "pendlují". Jejich postavení v druholigové tabulce dává naději na naprostou raritu v historii klubu - totiž pokud se áčku nepodaří postoupit, béčko má velmi reálnou naději se dostat do 1. ligy a Litomyšl tak bude mít v této vrcholné soutěži dva týmy! Největší zásluhu má na výsledcích béčka Martina Šilhanová (pendl pro A), Tereza a Lenka Štrofovy, Vlasta Syrová a zkušenosti mezi nimi sbírá i žákyně Zuzana Klátová. Úspěšné jsou i v individuálním sportu - Kovářová a Tereza Štrofová jsou krajskými přebornicemi v ženské kategori. Kovářová je členkou širší české reprezentace juniorů, Štrofová Tereza patří mezi nejlepší české starší žákyně.

 

 

Podnikatel roku

q      Michal Kortyš - ELKOR

Velkoobchod s elektroinstalačním materiálem - kabely, jističe, náhradní díly, nářadí

Montáže elektro - průmyslové a bytové rozvody, návrhy osvětlení interiérů, zabezpečovací zařízení EZS, centrální vysavače, klimatizace, hromosvody, trafostanice, revize a projekce, rozvody VN

Prodejna elektro - audio, video, svítidla, ledničky, pračky, vestavné spotřebiče, mobilní telefony

Zajímavost: je členem zastupitelstva, je kontaktním místem pro kabelovku

Firma ELKOR Michala Kortyše se v průběhu roku podílela na kulturní i sportovní reprezenatci města podporou řady aktivit.

něco z historie firmy:

květen 1990 - Michal Kortyš zřídil živnost v oboru montážních prací elektro

červen 1991 - otevřena prodejna s elektroinstalačním materiálem a zapojení manželky do podnikání

1992 - první zaměstnanci

1997 - naplněn současný stav 25 zaměstnanců

1998 - otevřena prodejna (Tyršova ul.) el. spotřebičů, svítidel, praček ad.

1999 - zahájena činnost v betonárce v Poličce

2000 - přestěhování firmy do rekonstruovaných prostor bývalého Konšelského mlýna (velkoobchod s elektroinstalačním materiálem a základna pro 13

montérů)

ELKOR dodává:

-montáže a opravy elektro

- elektronické protipožární a zabezpečovací systémy

- měření aregulace plyn. kotelen

- klimatizace objektů

- kamerové systémy na ostrahu objektů

- automatické otvírání bran

- centrální vysavače

- hromosvody

- komunikační systém Sestra - pacient

- projekce, revize elektro

- návrhy osvětlení, poradenství v energetice

- rozvody pro Český Telecom

- betovnové směsi

 

 

Cena za nejlepší kulturní počin roku

q      4. ročník Toulovcových prázdninových pátků

V pořadí již čtvrtý ročník maratónu pohádek, tombol a folkových koncertů se konal na Toulovcově náměstí neboli Špitálku. Cílem tohoto maratónu je oživit prázdninovou Litomyšl a dát občanům města, ale také prázdninovým návštěvníkům malý dárek v podobě pohodově stráveného večera. Hlavním znakem Toulovcových prázdninových pátků byla opět pravidelnost - tedy každý pátek, ve stejný čas na stejném místě...Tím místem bylo opět Toulovcovo náměstí neboli tzv. Špitálek. Dříve zde stával špitál kterému odkázal majetný litomyšlský měšťan Vavřinec Toulovec z Třemošné velký roční plat - ten se stal základem rozsáhlého panství města Litomyšle. Toulovcova postava je opředena pověstmi - z bohabojného měšťana se stal v lidovém podání loupeživý rytíř. Podle pověsti podnikal loupeživé výpravy a před pronásledovateli se i s kořistí ukrýval ve skalách u Budislavi - v Toulovcových maštalích. Dovedete si představit tajemnější kulisu pro vystoupení divadelních společností a folkových kapel?

Celkem devětkrát jsme se nechali zavést do světa princezen, čertů, vodníků a kašpárků, devětkrát jsme s napětím čekali zda právě to naše číslo nebude vylosováno ve velké Toulovcově prázdninové tombole a devětkrát jsme měli možnost zaposlouchat se do známé i méně známé muziky a někdy si i trochu zatancovat. Několikrát jsme sice se strachem obraceli oči k temné obloze, ale společně s dětmi jsme černé mraky vždy jako zázrakem "rozfoukali" a všechny pohádky a koncerty jsme si užívali přímo na Toulovcově náměstí.

Na všechny akce, které se konaly na Toulovcově náměstí bylo opět vstupné dobrovolné. Velké žluté kuře, které si již minulý rok vysloužilo přezdívku "kuře pomocníček", se opět s kasičkou pohybovalo mezi návštěvníky a dávalo tušit, že veškeré vybrané vstupné bude zasláno na konto Pomozte dětem! Velký dík patří návštěvníkům "pátků", protože jedině díky nim jsme mohli na toto konto poslat úctyhodných 59.271 Kč, což je o 22. 941 Kč víc než v roce minulém.

V roce 2003 budeme slavit malé jubileum - uskuteční se již pátý ročník Toulovcových prázdninových pátků. Tak nezapomeňte: každý pátek o prázdninách v 18.00 hodin pohádka nejen pro děti a v 19.30 hodin folkový koncert nejen pro dospělé, to vše na Toulovcově náměstí.            

Zvláštní cena za přínos městu

q      Růžička Jindřich, PhDr. CSc.

-          v dubnu 2003 se dožije sedmasedmdesáti let

-          historik, archivář, narozen v České Třebové, kde v roce 1945 absolvoval reálné gymnázium, od srpna 44 do jara 45 nasazen na nucené práce v Semilech

-          na FF UK vystudoval učitelskou kombinaci dějepis, filozofie a současně Státní archivní školu tamtéž, jeho disertační práce z roku 1950 O nejstaší knize města České Třebové vyšla později tiskem

-          ve stejném roce 1950 nastoupil jako správce městského muzea a archivu v Litomyšli a současně spravoval pobočku zemědělského a lesnického archivu

-          po odluce archivu od muzea se stal vedoucím Městského, později Okresního archivu v Litomyšli

-          od roku 1957 do roku 1976 vedl městskou kroniku

-          archiv vedl až do odchodu do satrobního důchodu v roce 1987

-          publikoval několik monografií, stovky odborných studií s archivní a regionální tematikou, několik desetiletí se zabýval životem a dílem H.G. Schauera, odborně připravil mezinárodní sympozium jež se při příležitosti jeho životního výročí konalo v Litomyšli v roce 1992

-          věnoval se studentům při praxích v archivu a prostřednictvím historického semináře na litomyšlském gymnáziu

 

Ing. Michaela Severová
vedoucí odboru kultury a cestovního ruchu, tisková mluvčí

datum uložení: 30. 3. 2003


© 2011 - 2019 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty