Litomysl Na duši je Litomyšl záložky a sdílení

Prožívejte každou minutu roku 2018 naplno!

prosinec

02.12.2018 - 05.12.2018 • Zámecké sklepení

Zámecké sklepení v moci pekelné 2018

Proslulé hrůzyplné představení se šťastným koncem určené otrlým dětem v doprovodu rodičů.

pohádková  tajemná  lákavá  


02.12.2018 - 23.12.2018 • Zámecké návrší

Andělské adventní neděle na návrší

O adventních nedělích můžete strávit příjemný den na Zámeckém návrší v andělské společnosti. K adventní pohodě jistě přispěje vánoční hudba a vystoupení na pódiu před chrámem Nalezení sv. Kříže, výstava betlémů, dobré jídlo a pití a bohatý doprovodný kulturní program.

pohádková  přátelská  lákavá  


02.12.2018 • Zámecké návrší

Slavnostní rozsvícení vánočního stromu

Za účasti dětských pěveckých sborů Kvítek a Lilium pod vedením Lucie Vavřínové. Moderuje Daniel Kvasnička. Videomapping na zámecký pivovar.

pohádková  tajemná  lákavá  


08.12.2018 • Vlakové nádraží ČD

Mikulášská jízda parním vlakem

Tradiční, úspěšné a hojně navštěvované setkání s Mikulášem a čerty. Odjezdy z Litomyšle v 10:02 a 15:00. Odjezdy z Chocně 7:51 a 12:51. Více info na tel. 972 322 048.

pohádková  historická  lákavá  


08.12.2018 • Smetanův dům

Když Vánoce klepou na dveře

Srdečně zveme na příjemné vánoční tvoření do Smetanova domu. Různé litomyšlské organizace tradičně připravují pro veřejnost pestrý výběr nápadů pro zvelebení domovů či jídelních stolů v době vánoc. Středisko volného času s Rodinným centrem potěší především ty, kteří pracují rádi s přírodními materiály. V plánu je výroba svícnů a andělíčků ze šišek, skřítka z březového polínka, vánočně zdobený květináč. Naděje nabídne inovaci enkaustických přáníček s Betlémem a třpytivé gelové svíčky. Na své si rovněž přijdou i ti, kteří ke zkrášlení rodinného krbu používají jehlu a nit, protože pod vedením Aleny Stráníkové se opět chystá zajímavá patchworková šicí dílna. Přijďte se potěšit, zkusit si vyrobit něco pro radost či vychutnat v restauraci Karlov kulinářské speciality, které se doslova rozplynou na jazyku.

gurmánská  přátelská  lákavá  


08.12.2018 • Piaristický chrám Nalezení sv. Kříže

Ilona Csáková a dětský sbor Lilium

Adventní benefiční koncert. Zpěvačku Ilonu Csákovou doprovodí dětský pěvecký sbor Lilium ze ZUŠ Litomyšl. Vstupné: 290 Kč (předprodej v IC Litomyšl, tel. 461 612 161). Výtěžek bude věnován na podporu činnosti Pobytového rehabilitačního a rekvalifikačního střediska pro nevidomé Dědina, o.p.s.

umělecká  přátelská  lákavá  


11.12.2018 - 11.12.2018 • Dům U Rytířů

Komentovaná prohlídka – Speciálně pro pedagogy historie

Výstavou Vás provedou a Vaše dotazy rádi zodpoví autoři textů PhDr. Hana Kábová, Ph.D., historička z Masarykova ústavu a Archivu AV ČR, v.v.i., která se věnuje Nejedlého pozůstalosti uložené zde, a PhDr. Martin Boštík, historik z Regionálního muzea v Litomyšli zaměřující se na dějiny 2. poloviny 20. století s důrazem na region. Během prohlídky Vám nabídneme studijní materiály a náměty na činnosti, které lze uskutečnit při návštěvě výstavy nebo následně ve škole. Vás a Vaše žáky určitě osloví koncepce a vizuální pojetí výstavy, která je určitou perzonifikací části naší historie na jednom lidském životě. Jak napsal Jan Řeřicha, ředitel Mene Tekel, ve svém dopise "… výstava, ale i četné doprovodné programy reflektující rozporuplnou prominentní postavu našich novodobých dějin jistě přispějí ke znovunastolení mnoha otázek o smyslu naší existence a odpovědnosti každého z nás za své činy… Přejeme Vašemu odvážnému a velkorysému projektu … mnoho vnímavých návštěvníků, pro něž se může stát aktuální paralelou s naší právě žitou realitou." Vstupné zdarma

umělecká  historická  


14.12.2018 • Smetanův dům

Vánoční hvězdy Vladimíra Hrona s Milanem Drobným

Výjimečný adventní koncert s výpravnou scénou, velkým doprovodným orchestrem a dětským sborem, plný nejkrásnějších vánočních melodií, který nemá v Česku obdoby, to všechno jsou Vánoční hvězdy Vladimíra Hrona. Přeneste se spolu s téměř 70 účinkujícími do podmanivého světa vánočních tajemství, kouzel a splněných přání a nechte se zas a znovu okouzlit snovou krásou nejznámějších světových vánočních písní v koncertu inspirovaném vánočními speciály Michaela Bublého, Barbry Streisand, Franka Sinatry a dalších. Vláďa se v tomto mimořádném vánočním koncertu představuje nejen jako zpěvák, průvodce a hostitel českých popových a klasických hvězd, ale také jako autor většiny českých textů světových vánočních hitů. Vstupné: 290 - 360 Kč (předprodej v IC Litomyšl, tel. 461 612 161 a na www.smetanuvdum.cz) Koncert Vánoční hvězdy Vladimíra Hrona se v Litomyšli bude konat bez Evy Pilarové. Paní Pilarová utrpěla na začátku zimy úraz, který jí účast na koncertě znemožnil. O hosta večera však diváci nepřijdou – litomyšlské publikum bude moci přivítat bývalého kolegu Evy Pilarové z divadla Semafor, zpěváka Milana Drobného.

umělecká  lákavá  


15.12.2018 • Dům U Rytířů

Zapleť se s uměním: Vánoční papírové tašky, válečkování

Do období blížících se Vánoc přispějeme i tematickou dílnou, při které si zhotovíme vlastní papírové tašky a krabičky. Připravte si seznam těch, kterým chcete pod stromečkem udělat radost, a každému z nich vyrobte pomocí malířských válečků, barev či razítek dárkovou krabičku na míru. A nezapomeneme ani na jmenovky na dárky.

umělecká  přátelská  


16.12.2018 • Smetanův dům

Hudba pomáhá: vánoční benefiční koncert - vyprodáno!!!

Hraje Parkoviště pro velbloudy a Litomyšlský symfonický orchestr. Vstupné: 80/100 Kč v předprodeji a 100/150 Kč na místě (všechny vstupenky jsou již vyprodány!!!). Z technických důvodů došlo ke změně místa konání, ze zámecké jízdárny je koncert přesunut do Smetanova domu. Zakoupené vstupenky zůstávají v platnosti. Pořádá: Benefiční festival Hudba pomáhá.

umělecká  přátelská  


18.12.2018 • Zámecké sklepení

Vzpomínka na Václava Havla

V úterý 18. prosince si připomeneme sedmé výročí úmrtí Václava Havla. V tento den si budou moci lidé připomenout Václava Havla u voskové plastiky ve tvaru srdce ve sklepení litomyšlského zámku.

přátelská  


27.12.2018 • Dům U Rytířů

Večer s galerií: promítání filmu Skřivánci na niti

Se Zdeňkem Nejedlým, jakožto ministrem školství, se setkáme ve filmu Jiřího Menzela Skřivánci na niti (1969), jenž byl pro svou neskrývanou kritiku tehdejšího režimu po dobu více než 20 let zakázán. Vstupné: dospělí 40 Kč, senioři a studenti 20 Kč, děti do 18 let zdarma

umělecká  historická  lákavá  


31.12.2018 • Smetanovo náměstí

Silvestrovský ohňostroj pro malé i velké

S novoročním přípitkem a čočkovou polévkou.

tajemná  lákavá  Akce v tomto měsíci probíhající


10.11.2018 - 10.02.2019 • Dům U Rytířů

Já jsem... Zdeněk Nejedlý

Výstava. Příběh tragédie jednoho moderního intelektuála. Rozporuplná postava litomyšlského rodáka, českého historika, muzikologa a ministra komunistické vlády, Zdeňka Nejedlého (1878–1962) budí i dnes vášnivé diskuze o jeho názorech, činech i vlivu na českou kulturu. Výstava se pokusí představit Nejedlého život i postoje v kontextu historických událostí, zaměří se na jeho mládí prožité v Litomyšli i na jeho pozdější vztah k tomuto městu, zachycena bude jeho vědecká a profesní dráha, která ho po roce 1945 přivedla až do vysokých politických funkcí, což mu umožnilo výrazným způsobem ovlivňovat dění na poli české kultury, vědy i školství. Výstava, přinášející velké množství archivního materiálu, především dobových fotografií, vznikla ve spolupráci s Jiřím Křesťanem, autorem knihy Zdeněk Nejedlý – politik a vědec v osamění, která získala v roce 2013 první cenu v soutěži Magnesia Litera za literaturu faktu a stala se doposud nejobsáhlejší monografií o životě i díle Zdeňka Nejedlého.

umělecká  historická  © 2011 - 2018 Město Litomyšl | struktura webu | městské kontakty