U Školek, U Školek je kluků a holek ráj...

Školní družina - 1. oddělení

Zde se nacházíte: Základní škola Litomyšl » Školní družina » Školní družina - 1. oddělení

Vychovatelka: Alena Bartošová

 

Paddington- Musíte vidět

Datum publikování: 9.3.2015
Vpátek 6.března jsme navštívili kino Sokol. Úžasný příběh mluvícího medvídka z Peru , který připlul do Londýna, aby zde našel novou rodinu, je dobrodružství plné smíchu i smutku zároveň. Samozřejmě, že skončí vše dobře a diváci odcházejí z kina s úsměvem na rtech.Děti v kině ani nedutaly a na závěr spontánně zatleskaly. Díky skvělému filmovému zážitku jsme prožili krásné společné odpoledne.
Paddington- Musíte vidět

Zima se pomalu loučí

Datum publikování: 23.2.2015
Většina z nás již vyhlíží jaro, a tak se můžeme ohlédnout za letošní mírnou zimou. Bohužel nepřála sněhovým radovánkám, které jsme měli v plánu, ale přesto se nám podařilo bobovat i stavět sněhuláky. Vánoce jsme si v družině užili skvěle, radovali jsme se z nových stavebnic, her, panenek, aut apod. Na šťastný rok 2015 jsme si připili dětským šampaňským. Když jsme nemohli chodit ven, tak jsme vyráběli, malovali, soutěžili, četli, sledovali DVD atd. V lednu jsme objevovali krásy horoskopů a přitom zjistili, jak málo dětí zná své datum narození. Největším projektem byl Večerníček, který letos slaví 50.narozeniny. Kreslili jsme oblíbené večeníčkové postavičky, dělali ankety, kvízy a hlavně četli knižní vydání a odpočívali při DVD vybraných pohádek. Dalším projektem byla Výprava do pravěku, kdy jsme obdivovali úžasné dinosaury a připomněli si tak výročí ilustrátora a malíře Z.Buriana. Velmi jsme využívali tělocvičnu, kde se sportovní děti vyřádí nejvíce - hrají florbal, vybíjenou, basket, fotbal, honí se. Už se těšíme, až budeme dovádět na hřišti, v parku a na pískovišti.

Podzimní ohlédnutí

Datum publikování: 12.11.2014
Velmi teplý podzim nám dovolil trávit hodně času na školní zahradě, na hřišti a v parku.Pouštěli jsme draky, hráli kopanou, vybíjenou, jezdili na koloběžce apod.
Věnovali jsme dost času houbám našich lesů, které jsme modelovali , malovali a starší děti odpovídaly na zajímavé kvízové otázky.Navštívíli jsme výstavu ovoce ve Školkách. Jako každý rok jsme si připomněli Světový den zvířat, kdy jsme zaplnili družinu plyšovými zvířatky, knihami a obrázky našich nejoblíbenějších a hlavně jsme se o nich dozvěděli spoustu nových informací. Vyrobili jsme si našeho podzimního strašáka - skřítka a dali mu jméno Pytlák pytlíkový ( využili jsme mech, listy, klacíky, dýni, kaštany, šišky, žaludy, pytlovinu). Oslavili jsme Halloween- vydlabali velkou dýni, zapálili svíčky a četli strašidelné příběhy. Už teď se těšíme , co nám přinese zimní období, abychom mohli volný čas trávit venku i ve škole při zajímavých projektech.

ZOH Soči 2014

Datum publikování: 18.2.2014
Zimní olympiáda je již minulostí a my s úsměvem na rtech a radostí v srdci ukončili projekt na toto téma. Naši sportovci byli velice úspěšní - 8 medailí, takže jsme neustále měli velice zajímavou náplň těchto dnů. Nejdříve jsme se seznámili s jednotlivými sporty i nominovanými sportovci, kreslili jsme, psali, vyrobili českou i ruskou vlajku z víček. Velkým zážitkem byla již tradičně anketa na téma - Žijeme sportem?. Dívky ze 3.a 4. třídy se ptaly dospělých i žáků na sportovní otázky např.: Získají naši hokejisté nebo biatlonisté medaile?, Je na olympijské vlajce bílá barva? apod.Každý den jsem v tisku a na internetu sledovali olympijské zpravodajství, vyzdobili jsem si družinu i chodbu obrázky, fotografiemi, vlajkami, olympijským ohněm atd. Na samotný závěr jsem si vyzkoušeli náš nejúspěšnější olympijský sport - biatlon ( 5 medailí). Hrací koutek se proměnil v biatlonovou arénu se střelnicí i trestným kolem. Nejlepší získlali medaile, diplomy a sladkosti.Zkrátka, žili jsme olympiádou se vším všudy.

Josef Lada dětem - I.odd.ŠD

Datum publikování: 13.12.2012
Dne 5.prosince jsme navštívíli knihovnu. Pani Faltysová si pro nás připravila povídání o Josefu Ladovi, které doplnila různými dovednostmi. Děti skládaly Ladovy obrázky jako puzzle, hledaly jednotlivé verše jeho básniček a ty pak spojovaly a přečetly vzniklé dílko. Tato činnost byla docela obtížná a bez nápovědy se neobešel ani jeden tým. Nakonec si děti mohly vytvořit vlastní pohlednici s vánoční tématikou. Toto odpoledne bylo velmi pěkné, zajímavé a aspoň na chvilku nás přeneslo do vánočního času a atmosféry, jakou prožíval malý Josef Lada.
Josef Lada dětem - I.odd.ŠD

Tak nám začal advent

Datum publikování: 3.12.2012
Tak jsou tu zase Vánoce. Rok utekl jako voda a my opět podléháme bláznivému kolotoči plnému nákupů, úklidu, pečení apod. A naše škola se již druhým rokem snaží tyto chvíle zpříjemnit adventním trhem plným úžasných výrobků dětí i pedagogů. Naše družinka i letos přidala ruce k dílu a vyráběla vánoční ozdoby z přírodnin - fazolí, čočky, hrachu, rýže a voňavého koření. Děti u této práce ani nedutaly, aby se soustředily. Celá učebna nám voněla badyánem a hřebíčkem a my jsme tak nasáli ještě více vánoční atmosféru. Dalším výrobkem byly svícny, které se také moc povedly. Všem dětem z našeho oddělení patří dík za jejich nadšení do práce, trpělivost a pečlivost s jakou vytvářely vánoční dílka. Zvláštní poděkování si zaslouží studentka 4.ročníku pedag. lycea Klárka Tmejová, která u nás byla na praxi a vydatně pomáhala se vším, co bylo potřeba, a tím přispěla k poklidné a pohodové atmosféře před adventem naší školy.
Tak nám začal advent

Vánoce v knihovně

Datum publikování: 26.11.2012
Děti z I.odd. školní družiny se ve středu 28.11.2012 vydají do městské knihovny na odpoledne plné vánočních zajímavostí. Budou zdobit perníčky, nabírat inspiraci na dárečky a event. nakupovat drobnosti s vánoční tématikou Prohlédneme si různé vánoční vazby, ozdoby, šperky, pohlednice apod.
Vánoce v knihovně

Josef Lada dětem

Datum publikování: 26.11.2012
Děti z I.odd. školní družiny si v měsíčním projektu připomenou 125.výročí narození Josefa Lady. Tento český spisovatel a ilustrátor, který tvořil hlavně pro děti si rozhodně zaslouží velkou pozornost. Budeme s dětmi číst jeho knihy pohádek, říkadel, prohlédnéme si ilustrace známých děl. Pokusíme se napodobit jeho osobitý styl a kreslit např. obrázky ptáků z jeho učebnice. Budeme pracovat s modelínou a vytvářet jeho nejznámější postavičky, jako jsou kmotra liška, kocour Mikeš, čerti atd. Připomeneme si jeho tvorbu na DVD a na CD. Ukážeme si jak nás jeho práce ovlivňuje a provází celý rok v podobě kalendáře (stolní i nástěnné), adventního kalendáře, pohlednic, puzzlí, sladkostí - tam všude můžeme najít jeho obrázky. Josef Lada vzdělává , baví a obohacuje několik generací a rozhodně je i pro dnešní děti velkým přínosem.
Josef Lada dětem

EURO 2012 - projekt I.odd. ŠD

Datum publikování: 23.5.2012
Děti z I.oddělení se díky tomuto projektu blíže seznámí se 16-ti státy Evropy, které se na mistrovství , jež se koná v Polsku a na Ukrajině, probojovaly.
Budeme tyto země vyhledávat na mapě, povídat si o nich, nakreslíme nebo z víček vyrobíme jejich státní vlajky, nakreslíme fotbalový míč apod.
Vyhledáme a přečteme si základní pravidla kopané i systém tohoto turnaje. Budeme sledovat výsledky jednotlivých zápasů a hlavně fandit našim reprezentantům. Nakonec si zazpíváme fotbalovou hymnu- Zelená je tráva, fotbal...
EURO 2012 - projekt I.odd. ŠD

Minicirkus ve školní družině

Datum publikování: 24.4.2012
Na středu 18. dubna jsme se všichni moc těšili. Ptáte se proč? Měli jsme totiž pozvaný malý cirkus. Dorazil přímo k nám do školy a my jsme se nasmáli malým psíčkům, opičce i klaunovi, který mimo jiné moc pěkně žongloval. Představte si, zapojil do kouzel i některé z nás! Zkrátka - máme za sebou pěkné odpoledne, na které budeme dlouho vzpomínat.
Minicirkus ve školní družině

100 let od zkázy Titanicu

Datum publikování: 3.4.2012
Tento měsíc uplyne již 100 let od ztroskotání Titanicu a my si ve školní družině připomeneme tuto událost. Budeme zkoumat fakta, pátrat po zajímavostech, posádce i cestujících. Seznámíme se se slavným filmem i ústřední melodií od Celine Dion. Nakreslíme model této lodi a všechny dostupné informace zpracujeme v tomto projektu. Připomeneme si i jiné lodní katastrofy.
100 let od zkázy Titanicu

Po stopách cestovatele Emila Holuba

Datum publikování: 19.2.2012
V měsíci únoru si budeme s dětmi I.odd. školní družiny povídat o cestách nejznámějšího českého cestovatele 19.století Dr. Emila Holuba. Rodák z Holic navštívil Afriku dvakrát a my se pokusíme zmapovat jeho putování. Budeme pracovat s mapou, hledat a kreslit rostliny a zvířata, která potkával na svých cestách, jejich trofeje pak vozil domů a uspořádal úžasnou výstavu. Budeme číst z jeho cestopisů, povídat si o nástrahách i kouzlu tohoto kontinentu.Zazpíváme si písničku, kterou složil J.Nohavica - Afričančata.
Vyhledáme na internetu informace o Muzeu E.Holuba v Holicích, které někteří z nás již navštívíli. Projekt na toto téma zavede děti na jiný světadíl a ukáže jim život v této krásné a drsné přírodě z jiné stránky.
Po stopách cestovatele Emila Holuba

Za pohádkami Boženy Němcové

Datum publikování: 10.1.2012
Dne 21.ledna uplyne 150 let od úmrtí této slavné české spisovatelky 19.století. Její tvorba a hlavně pohádky provázejí a obohacují celé generace dětí i dospělých. I my si je ve škol. družině připomeneme. Budeme si její pohádky číst, hledat v nich dobro a zlo, kreslit k nim obrázky, vybarvovat omalovánky. Budeme také soutěžit, luštit kvízy i křížovky k pohádkám dětmi vytvořené a také poznávat ty méně známé příběhy. Nebude chybět ani procházka po Litomyšli, abychom našli stopy jejího pobytu v našem městě. Určitě si na závěr nějakou tu krásnou pohádku pustíme a znovu se pokocháme nádherou a ojedinělostí literární práce Boženy Němcové i skvostnou prací našich filmařů.
Za pohádkami Boženy Němcové

Návštěva knihovny

Datum publikování: 9.1.2012
V prosinci naše oddělení družinky navštívilo knihovnu. O tom, jak jsme si to pěkně užili, vypovídají fotografie. Posuďte sami.
Návštěva knihovny

Vánoční besídka

Datum publikování: 3.1.2012
Čas vánoční nastal i v naší školní družině. S dětmi jsme se dohodli , že si uděláme hezké vánoční odpoledne, kde nebude chybět zpívání koled, cukroví, dětský šampus, hry , soutěže apod. V pondělí 19.prosince vše vypuklo - začali jsme tím nej... rozbalováním dárků. Dětská očka se rozzářila, když děti našly pod stromečkem Geomag, stan ve tvaru hradu, magnetické šipky, hlavolam, vyšívání, kalendář, fixy, pastelky, míče atd. Když si holky i kluci pohráli s novými hračkami, zahráli si různé hry, někteří si zatančili na malé diskotéce. U toho všeho jsme ochutnávali cukroví od maminek a babiček. Pak přišel přípitek na šťastný nový rok. Předvánoční odpoledne rychle uteklo a děti se už těšily na Vánoce se svými nejbližšími.
Vánoční besídka

Jak jsme potkali ryby

Datum publikování: 3.1.2012
Dne 13.prosince jsme se vydali do zdejší prodejny ryb, kde jsme potkali úžasné ryby, a to nejen v sádkách, ale i v samotné prodejně. Děti tak měly možnost vidět sumce, štiky, pstruhy, líny, plotice, úhoře a hlavně nejoblíbenější český vánoční pokrm - kapra. Díky skvělému průvodci panu Nekvindovi (tatínek Vendulky a Honzíka z naší ŠD) jsme se nejen dívali, ale také jsme získali nové poznatky a informace o rybách a rybářství vůbec.Děti mohly některé ryby krmit a na některé dokonce sáhnout Všechny děti si kromě úžasných zážitků odnesly také pexeso s rybami.
Jak jsme potkali ryby

MERKUR - legendární stavebnice

Datum publikování: 27.11.2011
Ve středu 16.listopadu jme se vydali do Regionálního muzea na výstavu smontovaných exponátů ze stavebnice Merkur. Již ve dveřích nám doslova spadla brada. Tři úžasné a nádherné stavby nás okouzlily. Eiffelova věž, Ruské kolo a kostel, které byly vytvořeny z tísiců dílků nám vyrazily dech
( hlavně mně , protože já díky dvěma bratrům na této stavebnici vyrostla). Když začaly montovat různé výrobky naše děti, ukázalo se (až na malé výjímky), že současné děti nejsou tak trpělivé a tento druh zábavy je tzv. nechytl. Asi je to na ně příliš zdlouhavé, málo akční a poměrně náročné. Přesto to bylo pěkné odpoledne plné nových a pěkných zážitků.
MERKUR - legendární stavebnice

Hrajeme si s Geomagem

Datum publikování: 27.11.2011
Dne 3.listopadu jsme si v našem hracím koutku hráli s úžasnou stavebnicí GEOMAG. Že ji neznáte? Ale určitě ano. Magnetická stavebnice plná tyčinek, kuliček a výplní hýbe nejen světem, ale i naší školou. Díky šikovností našich dětí vznikaly neuvěřitelné skvosty- pyramidy, věže, kolotoče, koule, šperky atd. Holky i kluci si dvě hodinky tvořili dle předloh nebo vlastní fantazie a prostor, který se většinou otřásá hlukem, křikem se rázem proměnil v oázu ticha. Doufejme, že Ježíšek vyslyší přání dětí a aspoň malou tuto stavebnici nadělí dětem do školní družiny. Vánoce se blíží a my se necháme překvapit.
Hrajeme si s Geomagem